156 der in Duitschland geoctrooieerd werd en eenige jaren later in zjjn bekend werk die Armee und Volksernahrungde groote waarde van zijn fabrikaat trachtte aan te toonen. Intusscben stemmen zij in geenen deele overeen met de uitkomsten van de door mij in den zomer van 1883 genomen proeven, welke in de jongste Decem- ber-aflevering van de „Vragen des tijds" in het opstel„Vleeschinvoer van overzee voor volksvoeding" werden medegedeeld. Deze uitkomsten kwamen in hoofdzaak daarop neer, dat één der onderzochte monsters bij het openen bedorven bleek te zijn, terwijl de toebereide spijzen van de overige monsters een zeer onsmakelijk voedsel opleverdendat alleenin geringe hoeveelheid genuttigd eetbaar kon worden genoemd, doch bij eenigszins grootere hoeveel heden een bepaalden tegenzin opwekte. De monsterswaarvan de echtheid niet in twijfel kon worden ge trokken, bestonden uit: lste. Zuiver vleeschmeel in niet gepersten toestand, thans in den handel gebracht onder den naam van „carne-pura" 2<ie. Twee monsters „Patent-Fleischgemüse"waarvan één samen gesteld uit „carne-pura" met boonenmeel, het andere uit „carne-pura" met erwtenmeelbeide tot den cylindervorm geperst en eerst in bladtin en daarna in papier verpakt; 3de. Een monster „Patent-Fleischbrotsuppe", in vorm en verpak king overeenkomende met de onder 2 genoemde monsters, doch waarin, in plaats van boonen- of erwtenmeel, brood aan het vleeschmeel was toegevoegd. Tijdens een bezoek aan de hygiënische tentoonstelling te Berlijn in October 1883, vond ik gelegenheid andermaal het „carne-pura" te beproeven. De te Bremen gevestigde maatschappij, welke zoowel de vervaardiging als de exploitatie daarvan van dr. Meinert heeft overgenomen, had n.l. aldaar in een afzonderlijk paviljoen, de door haar in den handel gebrachte producten tentoongesteld, terwijl zij bovendien de bezoekers in de gelegenheid stelde, zich niet alleen van de hoedanigheid van de carne-pura soep, doch ook van de andere daarmede toebereide spijzen te overtuigen. Hoe sierlijk ook voorge- diend, werd echter mijn aanvankelijke indruk niet weggenomen, dat het „carne - pura", zooals het thans vervaardigd en in den handel

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 167