157 wordt gebracht, als vleeschconserve voor de legerverpleging volkomen onbruikbaar is, omdat de daarvan toebereide spijzen niet alleen zeer onsmakelijkdoch ook min of meer walgelijk zijn. Voor nadere bijzonderheden betreffende dit vleeschpoeder, vermeen ik te moeten verwijzen naar een door mij aan de Militaire Spectator aangeboden artikel„Het Carne - pura als verplegingsartikel voor het leger" hetwelk echter, wegens plaatsgebrek, eerst over eenige maanden geplaatst kan worden. De lezer zal daaruit ontwaren: lste. dat de wijze van bereiding van het „Patent-Fleischpulver" evenmin een geheim is, als die van andere conserven 2de. dat het hier te lande verkocht wordt tegen den prijs van ƒ3.00 per kilogram, en het dus dubbel zoo duur is, als door J. wordt opgegeven 3de. dat de hoeveel heid voedingsstoffen in ieder kilogram "Fleisch- pulver" niet gelijkgesteld moet worden met die van zes kilogram versch vleesch, zooals J. opgeeft, doch slechts met die van 4 kilogram vleesch met beenderen; 4de. dat het, in strijd met het daaromtrent door J. medegedeelde, tot dusverre nog niet in tabletten verhandeld werd en het evenmin bij de manoeuvreerende troepen inDuitschland beproefd of gebruikt werd; 5c1l. dat het tot dusverre bij geen enkel leger als conserve werd aangenomenenz. Uit het vorenstaande kan worden afgeleid, dat de prijs van de hoeveelheid „Fleischpulver", welke in voedingswaarde (1) gelijkge steld kan worden aan 1 Kilogram versch vleesch met beenderen, 3.00 hier te lande g0.75 bedraagt. Gesteld nu, dat dit vleesch poeder in Indië tegen denzelfden prijs geleverd kan worden, iets dat evenwel ten sterkste moet worden betwijfeld, dan blijft het nog de vraag, of de verstrekking van vleeschpoeder (aangenomen, dat de hoedanigheid daarvan die verstrekking mogelijk maakt), in plaats van het Australisch geconserveerd vleesch, dat, naar mij werd mede gedeeld, thans dikwerf in vervanging van het versche vleesch aan de troepen te Atjeh en in sommige garnizoenen verstrekt wordt, (1) Namelijk, wat de betrekkelijke hoeveelheid eiwitstoffen betreft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 168