158 economisch voordeelig is te achten. Eene eenvoudige berekening doet gereedelijk inzien, dat in dit opzicht wel eenige twijfel gewettigd is. Voor 1 kilogram geconserveerd vleesch in bussen, wordt na melijk eene hoeveelheid gebruikt van 1,25 kilogram vleesch zonder beenderen, of, aannemende dat het vleesch 20°/0 beenderen bevat, van 1,56 kilogram vleesch met beenderen. Aangezien nu het geconser veerde vleesch, ten opzichte van de physiologische waarde, aan versch vleesch gelijkgesteld kan worden, zou de prijs van het bus- senvleesch 1,56 x f 0.75 f 1.17 mogen bedragen, om dezelfde firianciëele uitkomsten te verkrijgen, welke door de verstrekking van vleeschpoeder bereikt zouden worden. In hoeverre dus door J., uit het feit, dat aan de troepen te Atjeh het bewuste „Fleischpulver" niet verstrekt werd, ten rechte wordt afge leid, dat door het Indisch legerbestuur niet immer de meest economische weg is bewandeld, om deze troepen van dierlijk voedsel te voorzien, vermeen ik, na de bovenstaande toelichtingen, aan de beoordeeling van den lezer te moeten overlaten. Alvorens van dit onderwerp af te stappen, vermeen ik nog te moeten wijzen op de onjuiste mededeeling van J., dat in Duitschland sedert den laatsten tijd twee „Fleischpulver-fabrieken" gestadig in werking zijn om aan de vele aanvragen te kunnen voldoen, en wel de eene te Berlijnde andere te Mainz. De lezer zou daaruit al licht kunnen afleiden, dat, aangezien de conservenfabriek te Mainz eene zuiver militaire inrichting is, het bedoelde vleeschpoeder door het Duitsche legerbestuur als vleeschconserve voor het leger is aan genomen. De waarheid is evenwel deze, dat te Mainz geen vleesch poeder wordt vervaardigd en dat de maatschappij „Carne-pura", die uitsluitend de fabricatie daarvan in handen heeft, één fabriek te Buenos- Ayr es heeft gevestigd, waarin het onvermengd vleeschpoeder wordt gemaakt, terwijl zij, in eene tweede fabriek te Berlijnde met vleeschpoeder vermengde praeparaten (erwtensoep, boonen- en linzen soep enz) doet bereiden. Het tweede praeparaat, waarop door J. de aandacht wordt gevestigd, is de samengeperste rijstesoep. Hoewel voorkomende in de tabel van de soorten en hoeveelheden van verduurzaamde levensmiddelen, welke, in vervanging van gelijksoortige gewone levensmiddelen, aan de troepen

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 169