5 Djambi beantwoordde de vijand nog steeds ons vuur, waaruit dui delijk bleek dat "hij niet van zins was zijne benteng zonder gevecht te verlaten. Dit was trouwens reeds te Moeara Teweli vernomen; ditmaal zoude worden staudgehouden, Panglima Alie had verklaard dat de versterking onneembaar was. Thans was voldoende waargenomen dat de versterking niet aan de zuid- en west-zijde was te benaderen terwijl ook, voor zoover dit bij het opstoomen was kunnen worden gezien, het oostelijk ge legen terrein zwaar begroeid en steil was. De noordelijke helling was echter minder steil, hoewel ook zwaar begroeid. Er bestond dus alle reden om te vermoeden dat aan deze zijde de toegangsweg tot de benteng, tevens terugtochtslijn des vijands, gevonden zoude worden. Waarschijnlijk was ook het post vatten der Boni nabij deze terugtochtslijn niet zonder invloed op het stand houden des vijands. Toen dan ook tegen 10^ uur het vijandelijk vuur begon te ver flauwen achtte de lt.-kolonel Ockerse de tijd van handelen aange broken. Hij ontbood den le luitenant-adjudant Christan, die ten gevolge van het daags te voren ziek worden van den aanvankelijk met het bevel belasten kapitein, thans als commandant der troepen zoude optreden, bij zich aan boord der Onrust en gelastte hem met de geheele beschikbare infanterie der drie schepen te debarkeeren aan de monding der Lahei, den troep aldaar in te deelen, naar de versterking op te rukken en die zoo dicht mogelijk te naderen en te verkennen. Mocht de gelegenheid gunstig zijn dan kon tot de be storming worden overgegaan; bestond echter twijfel aan het gelukken der bestorming dan moest tot buiten het vuur van den vijand worden teruggetrokken, bericht gezonden en nadere bevelen afgewacht. De beweging zoude door geschutvuur van de Onrust worden onder steund. Kreeg de colonne de versterking in 't zicht dan moest zij een salvo geven als waarschuwing dat het geschutvuur moest ophouden. De ambulance, met eene gewapende sloep, bemand met de noodige mariniers, kreeg last post te vatten aan de monding van de Lahei in de onmiddelijke nabijheid der Boni. Eeuige tandoe's moesten door de troepen worden medegevoerd. Omstreeks 11 uur nam het debaikement een aanvang. Luitenant

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 16