- 159 van het Nederlandsche leger in tijd van oorlog kunnen wordeo ver strekt (1), bestaat er evenwel grond om aan te nemen, dat de samen geperste soep hier te lande nimmer tot dat doel zal worden gebezigd, tenzij bij gebrek aan andere verduurzaamde levensmiddelen. Zooals bekend is, bestaat in ons land geen enkele fabriek, alwaar samengeperste conserven worden vervaardigd en is het wellicht met uitzondering van de samengeperste groenten ook niet te voorzien, dat fabrieken van dien aard worden opgericht, of wel, reeds bestaande fabrieken voor het vervaardigen dezer soort verduurzaamde levens middelen worden ingericht. De kosten, aan de aanschaffing van hy draulische persen en van andere benoodigde werktuigen verbonden zijn namelijk te hoog en het te verwachten debiet te gering, dan dat ei kans bestaat, dat dergelijke fabrieken met voordeel geëxploi teerd zouden kunnen worden. De soeptabletten, welke in vroegere jaren bij de manoeuvres verstrekt werden, waren dan ook afkomstig uit de fabriek van 7?. Scheller te Hildburghauseneen der meest gunstig bekende Duit- sche conservenfabrieken. Hoewel de van deze tabletten bereide soep een zuiveren smaak had, was het oordeel daarover algemeen ongunstig, hoofdzakelijk omdat zij een weinig krachtig voedsel opleverde. Bovendien kunnen de tabletten slechts korten tijd zonder te bederven bewaard worden, tenzij, voor het opleggen, over zeer droge en luchtige lokalen be schikt kan worden, in welk geval echter nimmer op eene langere conservatie dan van een half jaar gerekend kan worden. Mocht het dus ook al gelukken, ze zoodanig te vervaardigen, dat zij tot een goed en krachtig voedsel voor den soldaat kunnen toe bereid worden hetwelk thans noch met de tabletten van Scheller noch met die van andere fabriekanten het geval is—, dan nog zou het bezwaarlijk gaan daarop voor de vorplegiug te velde te rekenen. Dat dit dan ook voor het leger hier te lande niet geschiedt, kan afgeleid worden uit de omstandigheid, dat, hoewel in de laatste drie jaren belangrijke hoeveelheden verduurzaamde levensmiddelen werden (1) Zie „Voorschriften, betreffende de verpleging van de landmacht in tijd van Oorlog. Bijlage B. van liet Koninklijk Besluit van den 23sten November 1880 N3, 25.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 170