160 aangeschaft, daaronder nimmer soeptabletten begrepen waren. Dat zij desniettegenstaande nog in de bovenbedoelde tabel voorkomen, moet dan ook hoogstwaarschijnlijk alleen daaraan toegeschreven wor den, dat aan den Minister van Oorlog, bij het in de vorige noot aangehaalde Koninklijk Besluit, het recht is toegekend, om de in deze tabel vermelde artikelen, wanneer de omstandigheden ditnoodig of wenschelijk maken, door andere soorten verduurzaamde levens middelen te doen vervangen en de hoeveelheden daarvan vast te stellen. In het vorenstaande vermeen ik voldoende aangetoond te hebben, dat de samengeperste rijstesoep, hoewel aan den eisch van volume en gewicht volkomen beantwoordende, niet tot de voor de verpleging van den Indischen soldaat te velde gewenschte conserven behoort. Zonder vrees voor ernstige tegenspraak, zoude ik hier nog bij kunnen voegen, dat tot dezelfde categorie kunnen gerekend worden, alle praeparaten, welke door uitdroging en samenpersiug zijn geconserveerd, wanneer deze niet tevens volkomen van de lucht zijn afgesloten. Yan de door J. aanbevolen conserven, blijven dus de samengeperste groenten over. De meest bekende en waarschijnlijk de grootste fabriek voor deze conserven, waarin o. a. alle groentenconserven voor het Fransche leger worden vervaardigd, bevindt zich te Meaux en is het eigendom van de firma Prevet en Gie te Parijs. De door deze firma in den handel gebrachte tabletten hier te lande verkrijgbaar bij de firma Goulmy te s'Hertogenbosch, agenten van genoemde fabriek voor Nederland en de koloniën zijn verpakt in dichtgesoldeerde vierkante blikken bussen of doozen, welke ieder 2 tot 5 tabletten, elk van 100 of 200 rations bevatten. De tablet is 30 cM. lang en breed. Iedere vierkante bus is voorzien van eene etiquette, waarop het tijdstip van fabricatie is aangegeven en bovendien eene verklaring, dat voor de goede hoedanigheid van het fabrikaat niet langer dan één jaar wordt ingestaan en dan nog alleen, wanneer in dien tijd de luchtdichte afsluiting niet verbroken wordt. De groententabletten van Prevet werden hier te lande in verschil lende garnizoenen bepioefd. Daarbij bleek, dat zij, hoewel betrekkelijk duur, zoowel in de middagvoeding als in de soep, de versche groenten

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 171