161 zeer goed kunnen vervangen en het gebruik daarvan is aan te bevelen in de garnizoenen, alwaar versche groenten scbaarsch zijn. In tijd van oorlog zouden zij bovendien, door bun gering volume, met voor deel in versterkte plaatsen kunnen gebruikt worden. Yoor de verpleging te velde en in den zin als door J. bedoeld wordt, doet men echter beter van de verstrekking van afzonderlijke samengeperste groenten af te zien, niet alleen tot het verkrijgen van eene gewenschte eenvoudigheid in de verpleging, doch ook, omdat bij de betrekkelijk zeer geringe hoeveelheid, waaruit het groentera- tion van één man bestaat, de (tabletten steeds voor een groot aantal manschappen moeten dienen, hetwelk tot moeilijkheden bij de distri- butiën aanleiding geeft. Groentenpatronen, langs hydraulischen weg tot dien vorm gebracht, van een gering aantal rations, bestaan, voor zooverre mij bekend, niet. Bij de beoordeeling van de betrekkelijke waarde, welke de naar ver schillende methoden verduurzaamde levensmiddelen voor delegerver- pleging bezitten, wordt veelal te weinig in het oog gehouden, dat legerconserven alleen dan aan de verpleging in tijd van oorlog ten goede kunnen komen en alsdan ook uitmuntende diensten kunnen bewijzen, wanneer daarover te juister tijd en in voldoende hoeveelheid kan worden beschikt. Dit kau alleen dan verkregen worden, wanneer reeds in vredestijd de noodige voorbereidingen getroffen zijn, zoowel door het opleggen en het op bepaalde tijden vernieuwen van een voorraad, welke bestemd moet zijn om in oorlogstijd in de eerste en zoo noodig ook in de volgende behoeften te voorzien, als door het nemen van maatregelen, waardoor de voorziening in latere behoef ten zoo goed mogelijk verzekerd wordt. De hoegrootheid van dien voorraad kau moeilijk in cijfers uit gedrukt worden. Zij wordt onder meer bepaald door de sterkte van het leger; de taak, welke vermoedelijk voor het leger in tijd van oorlog is weggelegd de gesteldheid van het vermoedelijk oorlogsterrein en van de aldaar te verwachten hulpbronnen voor de verpleging; 1884, Dl. II. 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 172