168 hebbende, door eene langdurige conservatie zoowel als in alle andere opzichten in het voordeel zijn. Het grootste voordeel is wel ongetwijfeld daarin gelegen, dat zij, mits met zorg vervaardigd zijnde, in staat stellen, om den soldaat te velde, in de gevallen dat in de verpleging niet door verstrekking- van gewone levensmiddelen kan worden voorzien, eene minstens even goede voeding als in het garnizoen te verschaffen. De hier te lande, tijdens de manoeuvres en fort-oefeningen van de beide laatste jaren, genomen proeven, hebben dit op de meest overtuigende wijze aan getoond en hebben tevens het bewijs geleverd, dat vele, aan de verstrekking van conserven verbonden bezwaren, door doelmatige middelen geheel of grootendeels kunnen worden opgeheven. In het volgende van dit opstel, zal getracht worden, dit, ten opzichte van sommige punten, eenigszins nader aan te toonen. De, tijdens deze proefnemingen verstrekte conserven, die uit sluitend uit in bussen verduurzaamde levensmiddelen bestonden, waren door tusschenkomst van de hiervoren genoemde commissie aangeschaft en onder hare controle bereid. Tot dat einde, bevatte het met den fabrikant gesloten contract o. a. de bepaling, dat de leden der commissie tot op het tijdstip van de aflevering vrijen toegang hadden in de fabriek en in de daartoe behoorende werkplaatsen. De met de controle belaste leden der commissie overtuigden zich vau de goede hoedanigheid en de behoorlijke toebereiding der te verduurzamen spijzen, verzekerden er zich van, dat elke bus nauw keurig de in het contract aangegeven hoeveelheid voedingsmiddelen bevatte en waakten voorts voor de behoorlijke naleving van de bepalingen van het contract. Ook had men zooveel mogelijk getracht, rekening te houden met de eischen, waaraan de bussen zelf, met betrekking tot de te bezigen grondstoffen, den vorm, de wijze van bewerking enz. behooren te voldoen. Aangezien de noodzakelijkheid, om, ten opzichte van de hoedanigheid der grondstoffen voor de bussen, strenge eischen te stellen, niet alge meen wordt ingezien, getuige bijv. het feit, dat men, zoowel voor de leveringen ten behoeve van het leger hier te lande als voor dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 179