169 in Inclië tot dusverre al zeer tevreden was, wanneer het blik der bussen voldoende stevig was en deze op het oog met de noodige zorg waren dichtgesoldeerd, acht ik het niet overbodig op het groote belang daarvan met een enkel woord de aandacht te vestigen. De toenemende concurrentie op industrieel gebied, dwingt de fabri kanten tot het zoeken naar middelen, waardoor hun fabrikaat tot zoo laag mogelijke prijzen kau worden afgeleverd. Het is duidelijk, dat de conservenfabrikanten er dus voortdurend naar streven, om o. a. ook de kosten voor den aanmaak der bussen tot een minimum terug te brengen. Hiet allen zijn evenwel even nauwgezet in de keuze van de daartoe aan te wenden middelen. Van daar, dat vooral in de laatste jaren meer en meer van loodhoudend blik wordt gebruik gemaakt en in het bijzonder, de voor het soldeeren gebezigde alliage een hooger loodgehalte bevat, dan uit een hygiënisch oogpunt wensche- lijk moet worden geacht. Schijnbaar wordt de hoedanigheid eener in eene loodhoudende bus geconserveerde spijs niet benadeeld. Indien men namelijk de bus korten tijd na de conservatie opent, dan zal men in den regel ontwaren, dat de spijs, noch in smaak, noch in uiterlijk aanzien, de kenmerken draagt, van metaal te hebben opgenomen. Een geheel audere uitkomst verkrijgt men echter, wanneer de bus eerst eenige uren in kokend water gewarmd en daarna geopend wordt; de aanwezigheid van het lood in de spijs verraadt zich dan onmiddelijk door den, somtijds vrij sterken, onaangeuamen metaalsmaak. Hetzelfde resultaat verkrijgt men eveneens, zonder voorafgaande verwarming in kokend water, wanneer de bus eenige jaren na de conservatie geopend wordt. Hieruit laat zich dan ook de mogelijkheid verklaren, dat ten behoeve van het leger aangeschafte conserven, welke bij de keuring goed bevonden werden, later Voor het gebruik ongeschikt bleken te zijn, alhoewel daaraan geen spoor van bederf kon worden waargenomen. Volgens door Gautier (1) genomen proeven, zouden in blik verduur zaamde groenten, waarvan het loodgehalte na één jaar conservatie gemiddeld 1,2 m. G. per kilogram bedroeg, na het tweede jaar eene (1) Le cuivre et le plomb dans l'alimentation et l'industrie au point de Yue de l'hygiène par E. I. Arraand Gautier. Paris 1883.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 180