171 Bovendien moet niet vergeten worden, dat in vele gevallen van voorkomende ongesteldheden verzuimd wordt of de gelegenheid ont breekt, om de oorzaken daarvan met de vereischte zorg op te sporen. In ieder geval is omzichtigheid in het gebruik van conserven dus ten zeerste aan te raden, en verdient het aanbeveling, zich alleen te voorzien van producten,, welke door solide fabrikanten in den handel worden gebracht, ook al zijn deze eenigszins hooger in prijs, dan bij anderen het geval is. Na het vorenstaande zal de noodzakelijkheid wel geen nader be toog behoeven, om vooral bij leveringen van verduurzaamde levens middelen ten behoeve van het leger, aan de hoedanigheid van de grondstoffen voor de bussen de strengste eischen te stellen. (1) In de voorwaarden van levering voor het leger hier te lande, is dan ook de bepaling opgenomen, dat het blik zoogenaamd houtskool blik van de Dtc qualiteit moet zijn en dat het soldeer voor hoogstens één derde uit lood en minstens twee derde uit zuiver tin moet bestaan, liet zou zeker zeer gewenscht zijn, uitsluitend met tin te doen sol- deeren, doch hiertegen bestaan overwegende technische bezwaren, zoodat dan ook de verhouding van 2 doelen tin en één deel lood o. a. door Gautier als de meest gewenschte wordt opgegeven. Het is wellicht niet ondienstig hier ter plaatse in het kort na te gaan, welk geldelijk voordeel, het gebruiken van soldeer van een gering tinge halte voor den fabrikant oplevert. De verhouding van het tin tot het lood in het soldeer van de in den handel voorkomende bussen, verschilt gewoonlijk van 1:2 tot 2:1. Nu is, volgens door mij genomen proeven, voor eene bus van 3 Liters gemiddeld eene hoe veelheid van 0,1 kilogram soldeer benoodigd. Stelt men nu, dat de prijs van het tin 1,20 en die van het lood 0,22 per kilogram (1) In het jaar 1880 werd door liet Fraiische Departement van Marine aan de H. H. Schutzenberger en Boutney liet onderzoek opgedragen naar de hoedanig heid van de voor de Marine in de zeehavens opgelegde vleesehconserven. Bij dit onderzoek, waarvan de uitkomsten in de Mei aflevering van den jaarg'ang 1881 van liei „Journal de pharmaeie et de chimie" zijn medegedeeld, bleek o. a. dat het blik der bussen van 8 tot 38 °/0 lood bevatte en het vleesch van alle onderzochte monsters, zestien in getal, eene betrekkelijk groote hoeveelheid van dit metaal had opgenomen. Van een der onderzochte monsters bedroeg het loodgehalte van de vleeschlaag, welke in aanraking was met het blik, zelfs 0,148 °/0,

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 182