172 bedraagt (de tegenwoordige handels prijzen), dan kost de bus aan soldeer, in het eerste geval ^''~0 X 0,1 f 0,055, en in het tweede geval (- x 1-2J) Q-1 0,087 ruim; het verschil van ruim 3,2 cents per bus is dus belangrijk genoeg, om eene verklaring te vinden voor de betrekkelijk groote hoeveelheid lood, welke in den regel in het soldeer aangetroffen wordt. De conserven, welke bij de boven vermelde proeven aan de troepen van het Nederlandsche leger werden verstrekt, bestonden uit verduur zaamd inlandsch vleesch, groentensoep, erwtensoep en onderscheidene soorten volksspijs, bestaande uit aardappelen, groenten en rund- of varkensvet. Daarmede konden dus, met brood of beschuit, verschillende volledige rations worden samengesteld, zoodat, wanneer de troepen meerdere achtereenvolgende dagen met verduurzaamde levensmiddelen moesten worden gevoed, toch yoor de noodige afwisseling in de voeding kon worden zorg gedragen. Bij de vergelijking van de door onttrekking van water en de in bussen geconserveerde levensmiddelen, werd opgemerkt, dat de laatsten, ten aanzien van het gewicht en de in te nemen ruimte in het nadeel zijn. Hoewel nu dit nadeel, dat vooral voor de Indische legerverple- ging van groot belang moet worden geacht, nimmer geheel opgeheven kan worden, heeft men toch, voor de bij het Hederlandsche leger in beproeving gegeven conserven, getracht, daaraan zooveel mogelijk te gemoet te komen. Zoo is o. a. de groenten- en de erwtensoep tot op de helft van het volume gecondenseerd, zoodat bij voorbeeld van een blik van drie Liters, door toevoeging van eene gelijke hoeveelheid water, de soep voor 6 man bereid kan worden. Als type voor de bussen had men die van l Liter voor het verduurzaamd vleesch, en die van 3 Liters voor alle andere spijzen aangenomen. De eerste soort bussen bevatten 1 kilogram verduur zaamd vleesch, dat in voediugswaarde overeenkomt met 1.56 K.G. versch vleesch met beenderen Behalve het brood of de beschuit, neemt het dagelijksch ration van één man, der in beproeving gegeven conserven, eene ruimte in van 1.75 dM3bij verstrekking van volksspijs voor de middagvoeding, of van 1.25 dM3bij verstrekking van erwtenworstgemiddeld kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 183