173 - deze ruimte dus gesteld worden op 1,5 dM3terwijl het gewicht niet meer bedraagt dan gemiddeld 1,5 kilogram. Een belangrijke factorwaarmede nog bij de oplossing der eon- servenquaestie voor de verpleging in tijd van oorlog moet rekening worden gehoudenheeft betrekking op de maatregelenwelke geno men inoefen worden, om het vervoer, zoowel naar de magazijnen als bij de troepenop de eenvoudigste en doelmatigste wijze te doen plaats hebben. Het is daarom bepaald noodigdat niet alleen de vorm en de inhoud, doch ook de afmetingen der bussen worden vastgesteld en in verband daarmede, ook het model eener kist, uit sluitend voor het vervoer der conserven bestemd. Deze zoudeom de distributiën zou eenvoudig en zoo snel mogelijk te doen plaats hebben zóódanig ingericht kunnen wordendat elke kist de levensmiddelen kan bevattenwelke voor de voeding gedurende één dag van een bepaald getal manschappen noodig zijn. Zonder voorts uit het oog te verliezendat de geladen kist gemakkelijk moet kunnen worden gedragen en dus niet te zwaar mag wegenzouden de afmetingen daarvan bovendien in overeenstemming kunnen zijn, met die van de voer- of vaartuigen, waarop in den regel vervoerd wordt. Van de bij het Nederlandsche leger in gebruik zijnde kistendie evenwel geladen zijnde voor Indië te zwaar zouden zijnkunnen bijv. 5 rijen naast elkander in den spoorweg-goederenwagen, 2 rijen op den militairen transportwagen en één rij op de compagnies-kar geladen worden. E. Gr. Winckel, Kapitein-Intendant v/h. Nederl. leger. 's Gravenhage Mei 1884.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 184