DE AFSTANDSMETER SCHEFFER. In nummer 10 van den jaargang 1883 werd van onze hand opge nomen eene beschrijving van den zak-afstandsmeter Scheffer en deelden wij daarbij mede enkeledoor een infanterie-offieier met dat instrument gedane proeven. Toen wij die beschrijving aan de Redactie ter plaatsing aanboden, konden wij niet bevroeden, dat ons korten tijd daarna, hoogst wel willend van de zijde van den luitenant-kolonel Beekman, commandant van het korps genietroepen te Utrecht, zoude vergund worden, mede in dit Tijdschrift de resultaten mede te deelen van eene veel deug delijker proefneming van den afstandsmeter Scheffer eene proefneming, in het kamp van Soesterberg tot op den afstand van 1800 M. ver richt, ten einde uit te maken, of gemeld instrument het in practische waarde al dan niet zoude winnen van drie andere, eveneens goed gereputeerde afstandsmeters. Deze laatste instrumenten nu waren 1°. Een Engelsche afstandsmeter a, met twee stel vaste spiegels 2°. Een Rocksandic ij, met één stel spiegels, waarvan één spiegel beweegbaar en alleen in de beide uiterste standen te gebruiken was, en 3°. Een gewijzigde Rocksandic z, met één stel spiegels, waarvan de eerste spiegel beweegbaar en te gebruiken in alle standen tusschen bepaalde grenzen, en de tweede spiegel eveneens beweegbaar, doch alleen in de uiterste standen te gebruiken was. Wij verleenen thans het woord aan den door den overste Beekman, voor het nemen der bedoelde proeven, aangewezen kapitein:

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 185