BOEKBESCHOUWING. Een woord over Nederland en Indië met een begeleidend schrijven aan Mr. J. Van GennepLid van de 2e kamer der Sta- ten-G ener aaldoor Mr. J. C. Van Eijk laatstelijk leeraar in de Staatsinstellingen van Ned.-Indië, aan de instelling voor Taai- Land- en Volkenkunde van Ned.-lndië te Bataviathans met verlof. Haarlemde Erven F. Bohn1884. Een frissche wind van koloniale hervormingspolitiek waait ons uit dit vlugschrift tegen. De schrijver doet zich kennen als een beslist voorstander van de liberale beginselen op koloniaal gebiedin zooverre deze de bevordering van de algemeene welvaart der ingezetenenzoowel Europeanen als Inlandersbeoogen. Hij heeft een open oog voor het verschil in maatschappelijken toestand van de verschillende volksstammen welke in onzen Archipel inheemsch zijn en wijst op een gebrek van het regeeringsbeleid in Indië, de zucht tot generaliseeren. Beperking van staatsbemoeienis en decentralisatie ten opzichte van het administratief en finaneieël beheer zijn zijne leuzen. Als uitvloeisel dezer beginselen wil hij de instelling van een afzonderlijk Departement van de bezittingen buiten Java en Madoerade verdeeling van Java in drie Gouvernemen ten en de instelling van plaatselijke besturen. Scherp wordt door S. gehekeld de inmenging der Secretarie in Regeeringszaken en de weinige rechtszekerheid welke in Indië bestaat door het gebrek aan wettelijke bepalingen, terwijl de koloniale ordonnantiën naar believen gewijzigd kunnen worden door de Landvoogden. Ook wij officieren van het In dische leger vragen nog steeds te vergeefs eene wettelijke regeling van onze positie en onze pensioenen. W aar de S. den Gouverneur-Generaal rechtstreeks met de hoofden van de Departementen van Algemeen Bestuur wenscht te zien regeeren, wordt

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 210