10 bekend Is, bij inlandsche versterkingen tot heden niet aangetroffen. Ten 12uur werden het lijk van den fuselier Yan Zijl en de gewonden onder geleide naar de schepen vervoerd, terwijl de overige troepen tot het afbreken der versterking' overgingen. Tegen 3j uur n. m. werd weder geëmbarkeerd en gingen de schepeu onder stoom. Ten 5 uur waren de troepen te Moeara 'Teweh terug. Er waren 1204 patronen verschoten. De inneming der versterking te Mandoeroeian maakte op vriend en vijand een diepen indruk, die zich ook in andere onrustige streken van de Zuider- en Ooster Afdeeling van Borneo, zooals in het Amoentaische, deed gevoelen. De patrouilles welke op last van den gewestelijken militairen commandant, die daartoe het garnizoen van Moeara Teweh deed versterken, dagelijks den omtrek doorkruisten en hunne tochten noordwaarts tot aan de Lahei uitstrekten, vonden geen spoor meer van den vijand. Het bleek weldra dat hij, geheel ontmoedigd, naar de verre bovenlanden was geweken. De aanvankelijk gevluchte bevolking in den omtrek onzer verster king keerde naar hare kampongs terug. Niet dikwijls levert de Indische krijgsgeschiedenis voorbeelden da^ onze macht zich reeds bij haar eerste optreden zoo krachtig doet gevoelen dat eene oproerige beweging die van grooten omvang dreigt te worden in den aanvang geheel tot staan wordt gebracht. "Waar dus, zooals in dit geval, door de gelukkige samenwerking van land- en zeemacht met het civiel bestuur en door het snel en krach tig optreden van militaire zijde volgens een welberaamd plan dat met evenveel beleid als voortvarendheid werd uitgevoerd, alle voorwaar den voor het welslagen der onderneming aanwezig waren, mogen wij ons te meer verheugen dat het succes onze wapenen zoo roemrijk bekroonde. Wij achtten het daarom alleszins dienstig het in de voorgaande bladzijden beschreven wapenfeit aan de vergetelheid der archieven te ontrukken. G. J. van Kooten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 21