212 - met dit nieuwe geweer, dat de wapenings-commissie zicli voorstelt aan te nemen ter vervanging van het Martini-Iienry, thans afgeloopen. De commandanten van korpsen, die een zeker aantal geweren ontvan gen hadden ten einde ze aan proeven te onderwerpen, hebben order be komen hun rapport uit te brengen. De proeven hebben plaats gehad in de voornaamste garnizoenen van Groot-Brittanje, en de verkregen uitkomsten zijn in alle opzichten zeer bevredigend; het nieuwe wapen heeft naar men verzekert vele voordee- len boven de wapenstelsels in gebruik bij de verschillende legers van Europa. In de „Army and Navy Gazette" komt echter een oordeel voor dat minder gunstig luidt en als volgt eindigt„In één woord, het nieuwe „inf'anterie-geweer is een uitstekend wapen voor prijsschieten en voor „het gebruik bij feesten, maar het is een zeer gevoelig stuk der werktuig- „kundc en veel te gecompliceerd voor den krijgsdienst." (Militair Blad). Eerbewijzen van gewapende troepen jegens elkander. In het Nederlandsch Recueil-militair van 1884 wordt het volgende voorgeschreven, ter nadere uitlegging van art. 328 van het Reglement op den Garnizoensdienst (art. 15 van het Indische Reglement op de militaire eerbewijzen. A. O. 1848 N°. 2) Aan de autoriteiten der Landmacht. Onlangs heeft zich het geval voorgedaan, dat bij het elkander ontmoe ten van twee gewapende troepen, door het eene korps het geweer werd geschouderd, terwijl door het andere alleen de rechterzijde werd gelaten en het eerbewijs niet verder werd beantwoord. Hoewel art. 328 van het Reglement voor den Garnizoensdienst het schouderen van het geweer, voor gewapende troepen, waarbij zich geen vaandel bevindt, niet uitdrukkelijk voorschrijft, acht ik het op grond van hot bij het Leger diep ingewortelde en steeds geëerbiedigde gebruik en ten einde de militaire beleefdheidsvormen niet uit het oog te verliezen, wenschelijk, dat bedoeld eerbewijs voortaan geschiede. Alle autoriteiten der Landmacht, wie zulks aangaat, worden mitsdien uitgenoodigd er op te letten, dat gewapende troepen, die elkander ont-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 223