213 moeten, niet alleen links zullen uitwijken maar ook het geweer zullen schouderen of de sabel in de hand nemen [dragen], Weitzel. Beproeving van eene mitrailleuse Nordenfelt voor den dienst in Engelsch-Indië. De Engelschen zijn groote voorstanders van het gebruik van mitrail leuses door hunne troepen welke buiten Europa ageeren. Den 14den Maart hebben er te Poonah vergelijkende schietproeven plaats gehad met eene mitrailleuse Nordenfelt met 10 loopen voor de patroon Martini- Henry, eene batterij van 4 bergstukken, van 7 waaruit granaatkartet sen gevuurd werden bevattende 42 kogels, en 150 man infanterie. Het doel was geplaatst op 1200 yards (1 yard 8 Eng. voeten 0,914 M.) en bestond uit een schijf breed 18 en hoog 6 voet. De vuurmonden van het berggeschut verschoten in 4 min. 49 gr. kart. of 3 schoten per min. en per stuk en gaven 182 treffers d. i. 45 per min. of één treffer op 11 kogeltjes tot gr. kart. De mitrailleuse bediend door 6 man verschoot in 3 min. 1596 geweerkogels en gaf 284 treffers; d. i. 95 per min. of één treffer op 5i kogels. De 150 man infanterie verschoten m 3 min. 3935 patr. en kregen 507 treffers; d. i. 169 treffers per min. of een treffer op 8 schoten. Dit laatste vuur werd met veel kalmte gegeven en de uitkomst was dan ook gunstiger dan gewoonlijk. Het gewicht der munitie door de infanterie verbruikt was 2 maal, dat door de artillerie verbruikt 4 maal zoo groot als dat van de mitrailleuse. Om met de batterij hetzelfde resultaat te verkrijgen als met de mi trailleuse verkregen was, had men het vuur 8 minuten moeten door zetten; het vuur van de mitrailleuse staat gelijk met dat van 86 goed onderwezen manschappen die onder gunstige omstandigheden vuren. De bediening van de mitrailleuse eischt slechts zes man, die van het berg geschut is grooter en bovendien heeft men voor haar transport veel muildieren noodig. De mitrailleuse biedt slechts eene schijf aan van 5 voet breedte, 8 stukken berggeschut die hetzelfde effect zouden hebben

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 224