- 239 is om dergelijke veroveringsoorlogen te voeren. De maritieme occu patie zal, wat de onkosten aangaat, niet meevallen en het Atjeh vraag stuk zal er niet spoedig door opgelost zijn, doch die occupatie of beter gezegd eene effectieve blokkade van de Atjehsche kusten, is een stelsel dat door ons kan worden volgehouden, wanneer de marine er wat op ingericht wordtvooral ook omdat het een stelsel is dat de Atjehers rechtstreeks in hunne groote belangen treft, de belangen van den handelen daarom zeker doel zal treffen. De gi'oote veld heer, dien wij in dit opstel herhaaldelijk deden spreken, heeft ook gezegd; „La guerre ne se compose pas seulement de combats; c'est aussi une attaque aux intéréts Bugeaud koos voor Algerië het stelsel van algeheele verovering voor Atjeh, zou hij hoogstwaarschijnlijk, met het oog op onze krachten, het maritieme stelsel gekozen hebben, maar nimmer dat van de be perkte bezetting, en nog veel minder van een wijze van oorlog voe ren waarbij een soort van toegevendheid en zachtheid als middel tot eene bespoedigde uitkomst zou kunnen leiden. Hij is de meening toegedaan en tot die meening is hij door een jaren lange ondervin ding op het slagveld gekomendat speldeprikken en voornamelijk herhaalde speldeprikken veel meer ontstemmendan de ruwe slagen van het zwaard. „Le système mixte, dont on a parlé, qui consiste dans la clémence, dans les bons procédésdans la justiceu'existe pas. Cela est bon a appliquer en temps de paix. On ne fait pas une demi-guerre. II faut la paix ou la guerre avec toutes ses conséquences." Hij zou er bepaald op aangedrongen hebben dat het tot nu toe gevolgde stelsel van beperkte occupatie zou verlaten worden. Zijne redevoering op 12 Mei 1840 in de Kamer der afgevaardigden zou dan volkomen van toepassing zijn op de Atjehsche toestanden. „II faut un système; mais il y en a aussi un a abandonner, c'est le système de la multiplication des postes retranchés. Je n'en connais pas de plus déplorableil nous a fait un mal affreux. C'est seulement pour dire cela que je tenais a monter a la tribune Que diriez-vous d'un amiral qui, chargé de dominer la Médi- terrannée, amarrerait ses vaisseaux en grand nombre sur quelques points de la cóte et ne bougerait de la? Yous avez fait la

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 252