16 IF Afdeeling. F. Vechtwijze der drie wapens. G. Samenstelling eener colon ne uit de verschillende wa pens. H. Vechtwijze eener samen gestelde colonne om terrein- voorwerpen. IIP Afdeeling. I. Konvooien. K. Fourageeringen. L. Transportmiddelen. M. Voorschrift tot het in- en ontschepen van troepen. Wij zien daaruit, dat in beide boeken de velddienst vrij wel in dezelfde volgorde is behandeld. Alleen is in het Voorloopig Voorschrift een hoofdstuk over „het „terrein" opgenomen, terwijl daarin de velddienst der artillerie, ca valerie en sappeurs niet afzonderlijk werd behandeld. Noch op het een, noch op het ander is door de beoordeelaars be merking gemaakt. De groote grief teeen het Voorloopig Voorschrift moet dus wezen, dat daarin voorschriften zijn gegeven in strijd met de ondervinding. In hoe ver dit zoo is, zal moeten blijken uit de gemaakte bemer kingen. De door C.Sr. behandelde punten afzonderlijk nagaande, beginnen wij met protest aan te teekenen tegen de opmerking dat wij een door ons voorgestaan beginsel zouden hebben verloochend, waar dit noodig was voor de and-critiek (zie bladz. 453). Als bewijs voor die beschuldiging worden de le en 4e alinea van pagina 8 aangehaald. In de le alinea komt voor, dat men op twee gedachten hinkt en gevaar loopt het meest rationeele „den marschveiligheidsdienst" te veronachtzamen door in een voorschrift op den velddienst eene bepaalde marschformatie aan te geven voor het geval „men gevaar „loopt van op beide flanken te worden bestookt."

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 27