275 1. Met den beoordeelaar zijn wij 't volkomen eens dat de typo- giaphische uitvoering van het boek, zoomede de soort van het pa- piei niet alleen ten achteren staan bij andere drukwerken, maar ook op zich zelve reeds veel te wenschen overlaten, 't Is te hopen dat daarop wordt gelet wanneer tot de uitgave van een Voorschrift op den Velddienst, hoe dan ook samengesteld, wordt overgegaan. 2. Tegen -de aangegeven formatie in colonne voor een bivak- keerend bataljon infanterie bestaat o. i. geen bezwaar. Minder raad zaam achten wij het zulk een korps in linie op te stellen en de geweien, bij beide formatiën, op eenigen afstand van de troepen aan rotten te plaatsen. Het in 130 opgenomen voorschrift dat „in de onmiddelijke nabijheid van de ligplaatsen der troepen rakken wor den gemaakt tot plaatsing der geweren" komt ons voor Indië doel matiger voor. 3. Volgens het Voorschrift 141) dient de politiewacht tot het handhaven van de inwendige rust, de orde en reinheid en tot bewaking van het vaandel, de korps-arrestanten, gidsen, gijzelaars en krijgsgevangenen. De in de aanteekeningen bedoelde „poste de discipline" is dus voor het Ned. Indisch leger niet noodzakelijk. 4. De aanteekening betreffende het verstrekken van munitie uit den voorraad aan andere korpsen, die in gevecht zijn, behoort o. i. opgenomen te worden in een hoofstukTactische wenken en dienst voorschriften te velde", dat wij in een cursus voor de tactiek zou den wenschen. Daarin zouden dan ook, voor zooveel noodig, moeten voorkomen de wenken en voorschriften, welke ten dienste van de 2C expeditie tegen Atjeh werden uitgevaardigd. 5. Het vrijlaten van een gedeelte van deil weg is aangegeven in de le alinea van 37 en punt 3 van 58. Daarbij is echter niet aangegeven welk gedeelte moet worden vrijgelaten. Wij zou den daarvoor den rechter kant verkiezen, omdat dan de ordonnancen minder gevaar loopen zich te kwetsen aan de bajonetten der infanterie. (1. De 2' alinea van 37 geeft de marschformatie voor de velschillende wapens aan, waarin ook is voorgeschreven, dat de troepen te voet, van wegen gebruik makende, meestal genoodzaakt zullen zijn met verdubbelde rotten te marcheeren. De door den

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 288