17 Het Voorschrift toch moet de maatregelen vaststellen, om onder alle omstandigheden zooveel mogelijk gevrijwaard te zijn tegen een on verwachten aanval, en het is dus niet te motiveeren, dat bij de samenstelling van zulk een Voorschrift, voor het veronderstelde ge val alle voorzorgsmiddelen onvermeld worden gelaten en eene marsch- formatie wordt aangegeven, waardoor het gevaar niet geweerd wordt. Bij het samenstellen van het Voorschrift heeft als regel gediend laat de troep zoo gemakkelijk en gerust mogelijk marcheeren door een doeltreffender! veiligheidsdienst; en niet: laat de troep in ge vechtsformatie voortrukken, waardoor de veiligheidsdienst kan worden achterwege gelaten. Het eerste is regel en dit hebben wij voorgestaan in de 1P alinea van pag. 8 der anti-critiek. Hoe de 4e alinea van pag. 8 den heer C. S1'. de overtuiging heeft gegeven van het verloochenen van een voorgestanen regel, is ons niet recht duidelijk. In dien volzin gaven wij slechts eene bemerking van den „kapitein der infanterie" terug, zonder meer. In de daarop volgende alinea's toonden wij aan, dat het voorge stelde niet in de besproken te huis behoorde. Ook de voor gaande alinea behelsde slechts eene wederlegging, door te wijzen op eene omstandigheid, welke zich bij de 2e expeditie tegen Atjeh heeft voorgedaan en welke zich op Java kan voordoen in een oorlog tegen een buitenlandschen vijand. Uit deze mededeelingen blijkt dus, dat het bewijs voor de be schuldiging ontbreekt en wij hopen, dat dit te wijten is aan eene foutieve opgave der alinea's. Dat niet 't geval zijnde, moeten wij de opmerking maken, dat der gelijke insinuatiën niet overeen te brengen zijn met eene op goede gronden berustende critiek, hoewel zij in Indië uitstekend mede werken tot bereiking van het doel. De heer C. Sr. is niet de meening toegedaan dat het noodzakelijk was het Nederlandsche Voorschrift tot leiddraad te nemen en zegt daarvoor: „wat het zwaarste is moet ook het zwaarste wegen, en „de stelling, dat een geheel Leger zich ter wille van een klein ge- 1884, Dl. 11. 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 28