„deelte met een onhebbelijk en minder bruikbaar reglement zoude „contenteeren, zal moeilijk te verdedigen zijn". In de eerste plaats moet nog bewezen worden, dat het Voorschrift zoo onhebbelijk is. Het door C. Sl'. aanbevolen werk van „Van Rees" telt 20S bladz. terwijl het Voorschrift 266 bladz. bevat, waarvan nog 20 han delen over „het terrein", welk onderwerp in het eerste werk niet voorkomt. Doch ligt het in de bedoeling van dat werk te maken een voor schrift op den velddienst tevens handleiding voor de tactiek, zoo danig dat het „zonder in een roman te ontaarden wat sappiger is" dan eerst zal het zeker onhebbelijk worden, vooral wanneer de tac tiek eenigszins uitvoerig wordt behandeld en daarin, zooals C. Sr. aan geeft (pag. 467), eenige bepalingen meer dan eens moeten voor komen. Ru echter kunnen wij in die onhebbelijkheid niet onvoor waardelijk toestemmen. Wel is het Voorschrift op onhebbelijk dik papier gedrukt en laat het drukwerk veel te wenschen over, doch dit zijn gebreken, welke, zonder de kosten aanmerkelijk te verhoogen, kunnen worden voorkomen, wanneer het Voorschrift mocht worden goedgekeurd en herdrukt. En wat de bruikbaarheid als Voorschrift op den Velddienst betreft, verwijzen wij slechts naar de hiervoren gemaakte vergelijking, waaruit blijkt dat alles wat op den velddienst betrekking heeft in dezelfde volgorde in het Voorschrift èn in het als model aangegeven werk van „Van Rees" voorkomt. Het eerste is echter wat uitvoeriger, doordien daarin alle omstandigheden worden behandeld, welke zich in Iudië kunnen voordoen, zoowel tegenover een buitenlandschen als tegenover een inlandschen vijand. I)ie uitvoerigheid is o. i. niet zoo zeer af te keuren, daar van den officier mag geëischt worden, dat hij iets meer weet dan wat momentaneel bepaald voor de uit oefening van zijn dienst noodig is. Doch afgescheiden van het voorafgaande en het medegedeelde op bladz. 2 van dezen jaargang, vermeenen wij dat niet anders kon gehandeld worden. Het Rederlandsche Voorschrift werd even als andere dienst- en exercitie-reglementen aan het Legerbestuur toegezonden om het

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 29