Beknopt overzicht van proeven en oefenin gen welke in de jaren 1879 81 hebben plaats gehad, bij het wapen der Artillerie van het Nederlandsch Oost-Indisch leger. Getrokken uit de daarover ingediende ver slagen. Uitgegeven met machtiging van het Departement van Oorlog. Batavia, W. Bruining Co. 1884. Een belangrijk werk dat een schat van gegevens bevat voor de studie van de wapens en hare vuuruitwerking, zoowel van de artillerie als van de infanterie en cavalerie, verschijnt zonder eenigen ophef, zoodat wij overtuigd zijn dat deze aankondiging den niet-artillerie-officieren welkom zal wezen. Hoe het verschijnsel te verklaren dat een werk als het bovengenoemde, dat voor alle officieren, onverschillig van welk wapen, wetenswaardigheden bevat, par manière de dire, in het Leger wordt binnengesmokkeld? Voor een gedeelte schrijven wij zulks toe aan de late verschijning er van. De aankondiger van het naastvoorgaande over zicht in de le aflevering van dit Tijdschrift van den jaargang 1880, eindigde zijne verhandeling met twee wenschen, n. 1.: „dat die „Beknopte overzichten" in den vervolge jaarsgewijze en dan hoogstens eenige maan den na het afgeloopen jaar verschijnen, en dat men voortaan daarvoor het handiger formaat der Nederlandsche overzichten neemt." Zij behooren nog altijd tot de vrome wenschen, maar gedachtig aan het spreekwoord de aanhouder wint, hebben wij ze weder geboekstaafd. Het B. O. is in vier afdeelingen verdeeld, welke wij achtereenvolgens zullen bespreken. Afdeeling A. bevat de oefeningen gehouden le met de getrokken vuur monden (voorlaad) der veld- en bergbatterijen en den getr. 16 c. M. Br. der vesting-artillerie en 2e met de gladde vuurmonden der berg-batterijen en der vesting-artillerie. „Gedurende alle drie de jaren werden hoofdzakelijk oefeningen in het

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 311