300 dat het inschieten met het getrokken voorlaadgeschut met zeer veel bezwaren gepaard gaat of liever, dat er van methodisch inschieten bij dit geschut moeilijk sprake mag wezen. "Wij stappen van dit onderwerp af en teekenen verder aan, dat in deze afdeeling vermeld zijn de uitkomsten verkregen met het werpen uit de getr. br. kanons van 8 c. M. B., uit den Coehoornmortier en met het schieten en werpen uit de gladde ijzeren vuurmonden van het vesting- geschut, zoomede met het schieten uit gladde kanons. Met de veldbat- terijen werd niet geworpen, omdat de bestaande worpstafel gegrond was op eene plaatsing van de granaat met de punt naar achteren, terwijl het pro jectiel, met de schokbuis gewapend, dergelijke plaatsing niet meer toelaat. Afdeeling B. geeft een overzicht van de proeven genomen door de commissie van proefneming. Wij vinden daarin vermeld: 1°. de proeven met de schokbuis Kulm bij de getr. kanons van 16 en 12 c. M. Daar zij hierbij niet voldeed, werd van eene invoering van deze buis bij die kanons afgezien, daarentegen werd zij bij Art. order No. 15 van 1880 voor de getr. kanons van 8 c. M. Y. en B. ingevoerd. 2°. Beproeving van tempeerzundertjes bij de granaten tot 12 cM. H. W. 3°. Samenstellen van een schootstafel voor het getr. ijz. kanon van 24 cM. 4°. Beproeving van eene gemetselde bedding voor het getr. ijz. kanon van 24 cM. 5°. Samenstelling van een worpstafel voor het getr. br. kanon van 8 cM. 6°. Samenstelling van een schootstafel voor het getr. br. kanon van 16 cM. 7°. Beproeving van een gewijzigde walaffuit op raam, voorzien van remtoestel. 8°. Basis-planchet afstandmeting. 9°. Proeven met tijdbuizen. Hierbij teekenen wij aan, dat eene tijdbuis beproefd werd, ontworpen door den lsten luiten, der artillerie J. H. Yan Blommestein. Eene duidelijke beschrijving met teekeningen wordt van die tijdbuis en de wijzigingen daarin bij de beproeving gebracht, gegeven. Het groote verschil tusschen deze buis en die van Krupp bestaat hierin, dat bij gene de sasring geheel door metaal is ingesloten, waardoor voor komen wordt, zooals bij deze dikwijls plaats had, dat de buizen ontijdig werkten, hetgeen hoofdzakelijk werd toegeschreven aan minder goede slui ting van den sasring op de met laken bekleede tafel, waardoor de sasko- lom in eens over de geheele lengte vuurvat. De proeven met de ontwor pen tijdbuis waren in 1881 nog niet afgeloopen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 313