302 afgeladen en aangespannen; voor het afspannen en opladen zijn daaren tegen 5 minuten noodighierbij in aanmerking genomen datin verband met het aantal beschikbare manschappen, slechts twee muildieren per stuk gelijktijdig op-of afgeladen kunnen worden. Wanneer na een marsch in batterij komen bevolen werddan was bij het vuren met losse kardoezen, die uit de gesloten munitiekisten genomen moesten worden, het eerste schot bij alle stukken binnen de twee minuten gevallenvoor het opladen, na het ophouden van het vuur, werden drie minuten vereischt. Omtrent de muildieren zeiven en de wijze van vervoeren van den last wordt in het B. O. vermeld: In bergterreinen dient bij het opgaan van hellingen gedragen en bij het dalen getrokken te worden, terwijl op vlakke wegen het trekken en dragen behoort te worden afgewisseldbij een oordeelkundig gebruik kunnen de muildieren met hunne vracht de infanterie overal volgen. In drassige terreinen leveren trekken en dragen beiden zeer groote moeilijk heden opdoor hunne smalle hoeven en hun zwaren bouw zakken de dieren te diep in den modder om voort te kunnen gaan. Bij een latere proef wordt gemeldOok op de marschen door sawahterreinen hebben de muildieren goed voldaan; wel is het vallen van een muildier eenige malen voorgekomendoch de terreinen welke voor de proef dienden waren bijzonder drassig. Zoo wordt vermeld, dat bij het opgeladen heen en terugmarcheeren door een sawah van 550 pas breedtewaarbij de dieren tot over de knieën in den modder zakten, driemaal een muildier is gaan vallen of gaan liggen, hetgeen in het geheel een oponthoud gaf van 23 minuten; vóór het aanvaarden van den terugmarsch was op een weg 10 minuten gerust. Wanneer men zich voorstelt, welke moeilijkheden zoodanige sawah voor eene infanterie-colonne oplevert en hoeveel de marsch dier colonne zou worden vertraagd door het passeeren van zulk een terrein over eene breedte van 1100 pas, dan is met grond te ver wachten dat de artillerie geen reden tot oponthoud zou geweest zijn. Bij een anderen marsch door sawah's waarin de muildieren tot over den buik in den modder zakten, viel er geen enkel muildier. Het trekken door de sawah's ging over het algemeen vrij goed. Bij bergmarschen hebben de muildieren en tuigen heiden uitmuntend voldaan; wel is enkele malen een muildier gevallen, doch dit kwam voor bij gelegenheid dat men bergpaden met 25° helling volgde, die, gevormd door afstroomend regenwater, in de hoogste mate glibberig waren. Een opgeladen bergbatterij volgt de infanterie onvoorwaardelijk op iede- ren marsch in bergterrein.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 315