318 "Wij koesteren daarom de hoop, dat do heer Van Rees ook deze beschikking zijns voorgangers zal intrekken en de wetenschappelijke vorming der officieren hooger zal stellen dan administratieve bezwaren van ondergeschikten aard. Niet het leger is er voor de militaire administratie, maar deze is er ten behoeve van het leger; en even zoo gaat ook het belang van 's lands militairen dienst hoven het gemak der Algemeene Rekenkamer te Batavia. Dat wij met het in de laatste alinea vermelde volkomen instemmen, zal wel niet nader behoeven te worden verklaard. Toelatings-examen voor de IIe Afdeeling Krijgsschool. Ten gerieve van officieren die zich voor gemeld toelatings-examen wenschen te bekwamen, volgt hieronder de opgave der vragen, in 1883 bij het afnemen van dat examen gesteld. Achter elke vraag is de daarvoor toegestane tijd aangegeven. Fransche taal. Een opstel te maken over een der volgende onderwerpen: 1. Electrisch licht voor militair gebruik. 2. Het onderwijs van den minderen militair in het Indisch leger. 3. Het militair leven op een buitenpost. (H uur). Engelsche taal. Een opstel te maken over een der volgende onderwerpen: 1. Het karakter onzer Indische oorlogen. 2. De uitrusting, bepakking en bewapening der Indische cavalerie. 3. Het leven van een Europeesch soldaat in een Indische kazerne. (H uur)* Hoogduitsche taal Een opstel te maken over een der volgende onderwerpen: 1. Von Moltke. 2. De Atjeh-oorlog. 3. Krijgstucht. (1|- uur). Lezen van kaarten. Mondeling 1. "Wat noemt men de schaal eener kaart, en waarvan is zij afhankelijk? 2. Wat is een hellingschaalHoe wordt zulk een schaal gebruikt? 3. Bepaal de werkelijke lengte en de helling van een U aangewezen, op de voor U liggende kaart in projectie voorgesteld weg-gedeelte? 4. Hoeveel verval heeft de U aangewezen rivier tusschen de twee punten, waar zij het op de kaart voorgestelde terrein betreedt en verlaat? 5. Geef door middel van de graphische methode, eene voorstelling van de onef fenheden van eenig terrein in zekere U aangewezene richting.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 331