22 invloed van belang en daarom is or melding van gemaakt in lett. m. van 15. Wordt eene verduidelijking van de benamingen noodzakelijk geacht, dan zal die moeten voorkomen in 3; ook zou daarin zooals C. S1'. aangeeft eene waarschuwing kunnen worden opgenomen „omdat deze „moerasplant door den onervarene met jonge klappa-aanplant ver wisseld wordt". Om dezelfde reden zou ook de „alang-alang" en de „glaga" niet mogen worden vergeten, die wel eens voor „paddi" en „suikerriet" zijn aangezien. Ten opzichte van het door C. Sr. medegedeelde, dat een dijkje in een rawah altijd zal zijn aangelegd „tot keering of regeling van het voor „den rijstbouw benoodigde water", moeten wij opmerken, dat rijst velden, „sawah's" genoemd, niet in sompen of moerassen (rawah) wor den aangelegd. Daarentegen wordt in een rawah wel eens een dijk gelegd, als overgangsmiddel of als waterkeering tot het vormen van een reservoir. In deze laatste gevallen zou men zich onduidelijk uitdrukken door te zeggen dat dit galangan's waren. Over 16, handelende over statistieke verkenning, heeft C. S>'. zich vrolijk gemaakt, vraagt waar, wanneer en door wie een dergelijke opname (leesverkenning) moet worden verricht, geeft daarna zijne beschouwingen ten beste over den werkkring van den Generalen staf en verduidelijkt dat alles door de mededeeling, dat hij ter plaatse eene aanwijzing wenscht hoe het daarmede in Indië gesteld is. Als de heer C. Sr. bekend was met de voorbereidende werkzaamhe den voor eene vredesmanoeuvre in Nederland, waar de kaarten goed zijn, waar vertrouwbare gegevens bestaan betreffende de statistieke opnamendan zou hij weten dat daar niettemin eene verkenning voorafgaat, om in eene behoorlijke verpleging der troepen te kunnen voorzien. Waar over zulke bekwame middelen kan beschikt worden is eene verkenning noodzakelijk, hoeveel te meer zal dit dan niet in Indië 't geval wezen, waar al die gegevens, zooal niet ontbreken, althans zeker nog zeer gebrekkig zijn. Zulke verkenningen zullen dus in Indië moeten plaats hebben als

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 33