KAPITEIN JONKER Mr. J. A. YAN DER CHYS. Eene bijdrage tot de krijgsgeschiedenis der 11de eeuw. De archivaris van liet oud-archief te Batavia, de heer E>. J. A. Man der Chijs, die, door de overal in den Indischeu archipel ver spreide officieele stukken uit vorige eeuwen te verzamelen en te ordenen, den chaos der oude archieven voor ieder onderzoeker toe gankelijk heeft gemaakt, en nog steeds aan de verdere volmaking van zijnen arbeid voortwerkt, vindt van tijd tot tijd gelegenheid een of ander onderwerp afzonderlijk en meer uitvoerig te behandelen en het daarover door hem verzamelde in het licht te geven. Zoo verscheen onlangs in deel XXVIII der Verhandelingen van het Bataviaasch Genootschap, onder den aan het hoofd van dit opstel staanden titel, eene biographie van een Amboineesch kapitein, die in de laatste helft der 17de eeuw eene belangrijke rol in de Indische krijgsgeschiedenis speelde. Daar de V erhandelingen van het Bata viaasch Genootschap slechts in handen van enkelen komen en het stuk niet afzonderlijk verkrijgbaar is gesteld, achtten wij het niet ondienstig voor de lezers van het Indisch Militair Tijdschrift, daar uit eenige bijzonderheden mede te deelen, die op de eigenaardige militaire toestanden van die dagen een helder licht werpen, ook in de hoop daardoor misschien den een of ander op te wekken tot de studie van de vroegere Indische krijgsgeschiedenis, waarvoor het oud archief rijke bronnen bevat, die steeds met de meeste bereidwilligheid beschikbaar worden gesteld. De studie dier krijgsgeschiedenis toch heeft voor het Indische leger hooger waarde dan, vergelijken derwijs gesproken, de studie vau Europeesche veldtochten uit den tijd van Frederik den Groote voor de officieren der tegenwoordige Euro peesche legers. De tactiek dier legers heeft zulke groote veran- DOOR 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 340