330 baadje en korten broek bestond. Hunne officieren droegen in dienst koperen stormhoeden. „Wat die soldaten in vredes-tijd uitvoerden, wordt niet vermeld. Waarschijnlijk moesten zij, die na afloop eener expeditie niet uit s Compagnie's dienst ontslagen werden om, wanneer noodig, op nieuw geënroleerd te worden, nu en dan wachten betrekken en konden overigens doen, wat zij wilden. Zij woonden hoofdzakelijk in het Ambonsche kwartier, gelegen beoosten de stad, aan den weg van Jakatra, „allernaest de plaetse, daer de Sinesen haer dooden begra ven, waar een hunner hoofden, die de Maetschappije eenige jaren „voor hooftman gedient, en zijn kloek beleit en groot gemoet in „verscheide oorloghstoghten loflijk betoont en bekent gemaekt had" (Jonker?), een op Ambonsche wijze zeer fraai versierd huis had laten bouwen. „Schweitzer beweert, dat de Amboineezen „d'alderverduijveldste in „de swarte konst waren, zoodat de vermaerde Dr. Faustus (van „wien men seght, dat hij op een mantel door de lught heenen voer) „hier [te Batavia] sijnen meester sou gevonden hebben." „Grootendeels waren zij Mohammedanen, maar ook ettelijke Christenen werden onder hen gevonden, eene omstandigheid, welke tot veel ver deeldheid, twisten, en zelfs tot onderlinge vechtpartijen aanleiding gaf." _N~a in t zelfde jaar 1056 aan een veldtocht tegen de Bantammers, die Batavia bedreigden, te hebben deelgenomen, ging Jonker in 1657 mede op eene expeditie naar Ceilon, gedurende den loop van welke expeditie hij vermoedelijk tot kapitein werd bevorderd en waarbij hij tevens, bij het beleg van Jafnapatnam, het gebruik zijner linkerhand verloor. Te Batavia teruggekeerd, werd hij benoemd tot hoofd der Amboineezen op 20 rijksdaalders 's maands. Als vergoeding voor het verlies zijner hand wees de Hooge Regeering hem tevens „vijftich „slechte realen uijt 's Comp. cassa" toe. Weldra vinden wij hem echter weder deel nemen aan eene expe ditie naar Sumatra's Westkust, die met succes afliep en hem eene gratificatie bezorgde. In 1666 nam Jonker deel aan de bekende merkwaardige expedi tie van Speelman tegen de Makassaren, welke expeditie door den

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 343