335 met drooge rijs dee; want men deelde de zelfde aen ons uijt. Wat het vleesch aengaet, ik heb 'er niet af konnen eten, dan als het heel uijt-gedroogt was (1). „Twaelf dagen naer ons vertrek van Bali quamen wij op Makassar, in 't leger van Samboupo (2), dat van de Admirael Speelman belegert was. In de volgende dag wierd aen ons bevolen aen lant te treden. Wij, aen de wal gekomen, moesten de geheele dag lang met de wapenen in de heete zonneschijn staen, sonder eten of drinken, ver mits men daer niets te koop vond, in voegen dat men van 't geen, 't welk de Maetschappij tot rantsoen gaf, moest leven. Wij kregen in de tijt van vijftien dagen twintig ponden rijs, en alle weken een pont zoute vleesch, en een half pont spek. Toen 'd avont gekomen was, wierden wij van malkander gescheijden, en d' een hier, en d ander daer, in verscheijde paggers, d' onsen omtrent Samboupo in genomen hadden, gevoert. De slotscène van Makassars val wordt als volgt beschreven „In 't begin van April 1669 wierd weer een voorslag van vrede gedaen, die door de hardnekkigheijt der vijanden vruchtelooselijk eijndigde, schoon dagelijks veel van honger storven. Wij waren on- dertussehen zoo dicht onder de vesting van Samboupo genadert, dat men met een steen daer in kon werpen. Maer de zelfde scheen onwinbaerwant de muren waren veertien voeten dik, en met veel en swaer geschut versien. Hier quam noch bij dat men dese ves ting alleenlijk van d' een zijde kon aentasten, vermits aen d' een zijde een rivier langs de muur heen loopt. In de tijt van ses maen- den, die wij 'er voor geweest hadden, waren wij soo dicht onder de muur genadert, dat wij 'er geduriglijk met musketten in schooten, en allerhande kunst-vuren daer in wierpenin voegen, dat de hoo rnen, die in de vesting stonden, door de menigte onser vuurwerken, (1) Dit gebeurde aan boord van een schip, hetgeen aan Speelman versche troepen moest aanvoeren. Men kan nagaan, wat van hulp, op zoodanige wijze overgebracht, terecht moet gekomen zijn. Minder door vijandelijk lood en door vermoeienissen, aan elke expeditie verbonden, dan wel door hare ellendige administratie verloor de Com pagnie honderde en duizende manschappen. (2) De voornaamste versterking van Makassar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 348