23 ons leger bij een oorlog met een buitenlandschon vijand in de binnen landen van Java stelling moet nemen, ot' wanneer een troep in een oorlog tegen een inlandschen vijand een bivak moet betrekken in of in de nabijheid van een kampong of m. a. w. wanneer een troep do kantonnementen moet betrekken of moet bivakkeeren. De vermelding of opsomming in een voorschrift op den velddienst van deze en meer andere gevallen komt ons overbodig voor, omdat men mag aannemen, dat zulke verkenningen telkens zullen plaats hebben, wanneer het zaak is de hulpmiddelen te leeren kennen tot de verpleging en het vervoer van troepen, of wel ten dienste van den kondschapsdienst en tot correspondentie. En veronderstellende dat een oorlog tegen een buitenlandschen vijand tot de onwaar schijnlijkheden behoort, en dat het betrekken van een bivak in of in de nabijheid van een kampong kan geschieden op de wijze zoo als dat gewoonlijk plaats heeft, dan nog achten wij eene omschrij ving, als die welke in 1G voorkomt, noodzakelijk, omdat van een officier mag geëischt worden, dat hij alles weet wat tot de uitoefe ning van zijn taak vereischt wordt en ook omdat hij daardoor in de gelegenheid wordt gesteld alles in acht te nemen wat noodig is om den troep op de beste wijze te verplegen. 18. Niettegenstaande de toelichting gegeven op bladz. 5 van dezen jaargang acht de heer C. Sr. zich verplicht mede te deelen, dat het aanteekenen van een terreinvoorwerp niet hetzelfde is als het aanteekening houden van een voorwerp. Nadere toelichting achten wij niet noodzakelijk. 24. Ook de heer C. Sr. is gevallen over het woord „Brigade" gedrukt op het model van de Rapportkaart. Wij hebben gevallen opgenoemd waarin een troepenmacht in Indië in brigades tvas ingedeeld en kan ingedeeld worden. Bovendien moeten wij opmerken, dat het woord „Brigade" niet uitsluitend is vermeld, om ten allen tijde te worden gebruikt, zelfs wanneer geene indeoling in brigades bestaat, maar wel, om aan te duiden dat, wan neer noodig, ook de benaming van het geheel dient te worden vermeld. In Indië toch wordt met samengestelde colonnes geageerd die ter

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 34