337 naer geen verdrag luijsteren. Wij dan; een musketscheut van de wallen af in slagordening staende, om, indien de mijn achter uit sprong, niet daer af overstelpt te worden, staken de selfde aen, en deden een groot stuk van de muur springen. Onse Indianen, tot de breuk ïn- barstende, quamen in de vesting, sonder eenige tegenstant te vinden om dat de Makassars, het gedruijs van de mijn hoorende, deur een poort aen d' andere zijde uijtgetrokken, en naer een staat, lande waert in gelegen en Goa genoemt, die aen hen behoort, gevloden waren, daer sij groot gebrek van alles leden. Onse Indianen, in de vesting gekomen, staken overal de brant in, en keerden ten mees- tendeel met groote roof weerom; terwijl wij Christenen mets daer af konden bekomen, vermits wij de geheele dag in slagordening moesten blijven." Het eind resultaat der expeditie was dus toch nog, dank zij de volharding der troepen, bevredigend en Speelman werd in triomf, onder vreugdevuren en dankgebeden, te Batavia ingehaald, Eene buitengewone onderscheiding van Regeeringswege \iel aan Jonker in Januarij 1672 ten deel „tot recognitie van sijne trouwe diensten, voor de Compe. gedaan in de oorlogen op Ceijlon, de Westkust en Macassar." Niet alleen werd zijn tractement van 20 op 40 rijksdaalders per maand gebracht, maar ook werd hem van die tractements-verhooging verleend een acte, op parkement geschreven met guide letters,in een goude doos, met zegels daer onder afhangende. In 1679 nam Jonker deel aan den oorlog in Java's oosthoek tegen den bekenden Troenhdjgja (1), den tegenstander van 's Comp. bond genoot, den Soesoehoenan van Soerakarta. Op de gevangenneming- van dezen Troen&dj&ja was door de Comp. een prijs van 3000 rijksd. gesteld. Jonker had het geluk Troenadjaja te vatten. Hij gaf hem aan den Soesoehoenan over, die zich het genoegen gunde hem eigenhandig te krissen. De premie kon Jonker eerst een paar jaren later, na herhaald verzoek, van de Regeering los krijgen. Zij kon daarbij niet nalaten in de betrekkelijke resolutie aan te teekenen dat die premie (1) Een artikel over dezen Troenadjaja vindt men in „dc Gids" jaarg. 1884.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 350