341 „per de Beemster van Japara dees dage hier te rugge gekomen, „mede daar henen onder het regiment van Joncker werden geëm- „ploijeerdt, daar zij haar bereijtwillig toe getoont hebben (1), hoe danig deselve dan zal voorsien zijn van omtrent tusschen 4 en 500 „koppen, alle rappe gasten en verdeelt onder ses vaandels en cloecke „inlandse officier." Evenals tijdens de Palembangsche expeditie in 1681 werd ook nu aan Jonker, om verscheiden consideratiën, zitting in rade naast den kapitein Tack verleend. Tegen 5 uur in den namiddag van den 15den Mei 1682 trok Jon ker het kasteel Batavia binnen met zes vaandels of compagnieën, totaal 423 man sterk. Nadat deze troepen zich vóór de puije van de generaalswoning hadden opgesteld, verscheen de Gouverneur-Generaal Speelman om eerst aan elke compagnie afzonderlijk haren aanvoerder en vervolgens aan de gezamelijke compagnieën Jonker als den chef over haar alle aan te wijzen. De troepen trokken daarna af, overnachtten in eene kampong, bij het kasteel gelegen, en scheepten zich den 16den Mei in aan boord van het schip Delfshaven, hetgeen hierdoor zeer over- vuld werd, na alvorens, bij wijze van parade, nog eens het kas teel binnengerukt te zijn. "Want in het Bataviaasche Dagregister vindt men op Zaturdag, 16 Mei 1682, aangeteekend,,'s voormiddags komt „de capitain Joncker met de op gisteren genoemde 6 cornp. nog- „maals hier binnen 't casteel, treckende in orde het groote pleijn „eens ront en het generaals-hmjs voorbij, waar tegen over, van de „hooftwacht af, de kercke voorbij, tot aan de groote puije, rnarche- „render wijse in een halve maau geslooten hebbende, soo begon de „gesegde captn. Joncker met sijne Amboinesen, als mede Dain Sitoe- „djoe met eenige sijner Bougijsen soo wat te sagelillen [tjekalèlè] „of op haare wijze met het bloote hant geweer in de bogt te springen, „inwijlen en na 't welcke deselve voorts aff marcheerden de Water poort uijt." Hij kwam met de zijnen behouden over, welk bericht spoedig (1) Op den 28sten October 1681 was yan Batavia vertrokken eene expeditie naar Sumatra's "Westkust, waartoe Jonker een aantal zijner manschappen had moeten af staan

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 354