342 na zijne aankomst den vijand al eenigen schrik baarde. Ongeveer eene week later nam die schrik nog toe. Want den 25sten Mei 1682 lieten De St. Martin en Tack hunne geheele macht in den vroegen morgenstond buiten de grootendeels verwoeste stad Bantam rukken „om het velt rontom Bantam wat te openen ende „de vijanden te vernestelen". Jonker en de kapitein der Maleiers vormden met hunne troepen den rechtervleugel (eigenlijk de voor hoede); achter hen volgde „de bataille", bestaande uit 3 compag- niëen Europeanen onder bevel van kapitein J. Michielse, met 3 com pagnieën Balineezen aan weerszijdenaan dezen sloot zich aan de baggage, ammunitie, enz. onder bevel van den treinmeester, J. Leeman, met eene compagnie hand-grenadiersen eindelijk kwam „de arrier-guarde", 3 compagnieën Europeanen onder bevel van den luitenant N. Feijt. Toen deze macht in het open veld, „dight aan de 2de dziambaan- gon," (1) was opgesteld, kregen Jonker en de kapitein der Maleiers last zoo dicht mogelijk, zonder ontdekt te worden, „onder deselve te kruijpen en met het roeren van de trom aen te vallen." Dit ge lukte bij het aanbreken van den dag, doordien Jonker den vijand, die geen tegenstand bood, uit dien post verjoeg. Onmiddelijk rukte nu het leger voort tot aan de pagger Marka- sana, ongeveer eene halve mijl bezuiden de hoofdplaats Bantam ge legen, welke pagger het leger te gelijker tijd aan de oost- en west-zijde aanviel. Hardnekkig verdedigde zich de vijand tegen Jonker's brigade, „die sich wel, maar de Maleijers doorgaans seer lafhartigh betoonde." De volgelingen van den ex-Sultan vermochten echter niet de hun toevertrouwde veste tegen den aanval eener zoo groote overmacht te verdedigen. Zij sloegen op de vlucht en werden met verlies van verscheidene dooden tot aan den Goenoeng Pinang achterna gezeten. Het Nederlandsche leger keerde daarop naar Markasana terug, deels om wat uit te rusten, deels om de omliggende negorijen te verbranden. Later op den dag trok kapitein Tack wederom uit Markasana met twee compagnieën Europeanen en even zoovele compagnieën (1) Djambatan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 355