844 ling, welke door niets werd gestaafd, als volkomen geloofwaardig aan. In stede van Jonker op te roepen en te liooren, besloot zij eene militaire macht op hem af te zenden om hem levend of dood in handen te krijgen. De 24st0 Augustus 1689 was voor de uitvoering van het plan bestemd. Godvreezend als altijd had de Regeering het den vorigen dag noodig geoordeeld „desen avont nae de praedicatie in de Nederlandse kerck „dierwegens den name des Allerhoogsten op 't ijverigste aan te laten „bidden om 's Comps. desseinen met sijnen genadigen segen te assis- „teeren". In den nacht van 23 op 24 Augustus trokken twee colonnes uit Batavia naar Meroenda. Jonker, die wel wist dat er iets tegen hem broeide, had zich intusschen naar het nabijgelegen Soekapoera begeven. De colonnes zochten hem echter ook hier op. Toen zij naderden trad hij, van enkele volgelingen vergezeld, de naastbij zijnde colonne te gemoet en werd door den aanvoerder daarvan terstond verraderlijk afgemaakt. Yalentijn beschrijft zijn dood aldus: „De luitenant Holscher, omtrent hem gekomen zijnde en hem niet „kennende, vraagde aan iemand van 't volk, wie kapitein Jonker „was. Men wees hem den zelve en hij zag hem wel komen, mee- „nende, dat hij hem iet zeggen wilde. Dog hij bragt hem met een „sabel zeer schielijk (daar Jonker hem anders zeer ligt den hals „gebroken zou hebben) eenen zwaren houw op zijn helmet, die hem „duizelen deed, dog zoo niet, of hij wierp hem zijn hazegaeij, eer „hij van dien houw ter neder stortte, zoo net door zijnen arm henen, „dat hij hem aan den grond vastnagelde. Terwijl nu anderen van ons „volk toeschoten, zommigen om Holscher te redden, en anderen om „kapitein Jonker aan te tasten, was 'er een, die hem in die duize ling onder de voet schoot en ten eersten de kop af sloegen daar „mede was het gansch spel uit, vermits de zijne daarop of de vlugt „namen of van de onzen gevangen genomen wierden." Zijn hoofd werd op eene ijzeren pin aan de Nieuw-poort ten toon gesteld. Aldus stierf op nagenoeg zestigjarigen leeftijd „de rebellighe capi- tain Jonker," zooals hij toen heette, op verraderlijke wijze door de handen van dienaren dierzelfde Regeering, aan wier dienst hij zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 357