24 onderscheiding genommerd zijn. C. S1'. geeft daarvan het bewijs door in de noot op bladz. 473 te spreken van „vliegende colonnes", sa mengesteld uit de drie wapens. Bij zulke colonnes zullen zeker de nommers der colonne, van liet bataljon en der compagnie wor den vermeld op de door de detachements-commandanten in te dienen rapportkaarten. 30. Wanneer eene bepaling in eenig reglement wordt opge nomen, dan moet dit geschieden omdat men van de wenschelijkheid of noodzakelijkheid overtuigd is, en niet omdat het in Duitschland zóó is. Dat laatste motief aanvoerende, handelt men niet consequent, door goede bepalingen niet in een Indisch Voorschrift op te nemen, omdat zij in het Nederlandsche Voorschrift voorkomen en zulks niet tegenstaande de kennis van die bepalingen geëischt mag worden van den Indischen officier, zonder dat zij zoo dadelijk noodig zijn voor de uitoefening van den dienst. De heer C. Sr. kan, blijkens de door hem geleverde redactie voor deze niet geheel instemmen met het voorgestelde van den „kapi tein der infanterie". Zij die geroepen worden het Voorschrift te herzien zullen uit het verhandelde genoegzaam vernemen in welken geest deze zal moe ten gewijzigd worden. Wij kunnen daarover dus verder het stil zwijgen bewaren. Alleen moet nog worden opgemerkt dat „het elkaar onderling rechts passeeren" van marcheerende troepen eene beleefdheid is, gelijk te stellen met een wederkeerig eerbewijs, ter wijl men juist wenscht voor te schrijven, dat te velde geen eerbewij zen worden gegeven. Bovendien is het op een Indisch oorlogster- rein niet altijd mogelijk dat de troepen elkaar onderling rechts passeeren". Ook wenscht C. Sr. in deze eene bepaling opgenomen te hebben, waarbij wordt voorgeschreven „dat alle op inarsch zijnde troepen, „die uit het geluid van het vuren opmaken, dat de eigen troepen in „actie zijn zonder bepaald overwegende reden, deze onmiddelijk ter „hulp moeten komen". Wanneer het Voorschrift op den Velddienst tevens moet worden eene handleiding voor de tactiek, dan zal eene bepaling van die

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 35