356 De eerste manier heeft plaats door: 1°. het signaal „tamboers appel", waarop het kader zich in de gewenschte orde stelt en daarna 2°. het signaal „gewapend appel", waarop de manschappen zich in het gelid terug begeven. De tweede manier, wanneer de compagnie in den looppas verza meld wordt, heeft plaats door het signaalalarm. Wil men geen signalen laten blazen, dan voorzien daarin respectie velijk de commando's Verzamelen of Verzamelen looppas. III. De Bataljonsschool. In de Inleiding wordt vooropgesteld, dat bij alle gevechtsoefeniu- gen, met compagnies colonnes moet worden gemanoeuvreerd. De commando's Marsch en Haltdie vroeger steeds door de com pagnies-commandanten werden herhaald, worden voortaan slechts van die zijde vernomen, indien het noodig is, om hunne divisie in beweging te stellen of te doen halt houden. Het vrij onoordeelkundige voorschrift om b. v. in eene gesloten divi siecolonne het commando Marsch of Halt van den bataljonscommandant door 4 compagnies-commandanten te doen herhalen, is dus vervallen. Het voorschrift, om een bataljon in plaats van op commando s, op signalen of teekens te doen oefenen, is mede vervallen. Is de stem van den bataljons-commandant niet meer toereikend tot het doen van een voor allen verstaanbaar commando, of is het luide commandeereu om andere redenen minder wenschelijk, dan doet de bataljons-commandant de bewegingen op waarschuwingen verrich ten, die door hem, of op zijn last door den luit. adjudant en adjudant onderofficier aan de compagnies-commandanten worden overgebracht. De guide is in den regel rechts, gelijk zulks reeds hiervoor uit de compagnieschool werd verklaard. De luitenant-adjudant en de adjudant-onderofficier marcheeren voor taan niet tweemaar vier passen uitwaarts van de voorste en achter ste afdeeling eener colonne.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 369