367 Eene dergelijke opstelling zal voorzeker rationeeler en buigzamer zijn dan de tegenwoordige. Wat de verhouding van officieren en kader tot het aantal man schappen der compagnie betreft, dit blijkt voldoende uit het volgende Zooals wij reeds zagen moeten onze veldbataljons steeds geheel uit voor den velddienst geschikte manschappen bestaan en zooveel mogelijk voltallig worden gehouden. Alleen wanneer hieraan streng de hand wordt gehouden kan men verwachten, dat zij op het eerste bevel onmiddellijk gereed zullen zijn. Hiertoe dienen dus kader en manschappen niet alleen op het papier, maar ook in de werkelijkheid zooveel mogelijk ten allen tijde beschikbaar te zijn. De formatie moet dus zoo zijn, dat zich bij de veldcompagnieën geene manschappen in de sterkte bevinden, die in werkelijkheid niet bij de compagnieën aan wezig zijn, zooals krijgsraadarrestanten, zieken in het hospitaal, enz. Om hiertoe te kunnen geraken, zonder de kosten voor het leger aanzienlijk te vermeerderen door veel heen- en weertrekken, dientin de garnizoenen der veldbataljons eene zekere reserve aanwezig te zijn, bestaande uit geheel voor den velddienst geschikte manschappen met het noodige kader, waarover de bataljons-commandanten ten allen tijde moeten kunnen beschikken. Wij zouden hierom de veldbataljons uit vijf in plaats van vier compagnieën willen samenstellen, namelijk uit ééne depot- en vier veldcompagnieën. De hoofdbestemming de depotcompagnieëu zou dan zijn om onmidde- lijk de verliezen der veldcompagnieën aan te vullen. lederen dag zouden dus de veldcompagnieën de manschappen, die bijv. voor den krijgsraad of naar het hospitaal gingen, over moeten geven aan de depotcompagnieëu in ruil tegen een even groot aantal presente manschappen, zoodat zij dagelijks na afloop van het rapport op de bij de formatie vast gestelde sterkte waren. Werd een bataljon gesplitst zoo zou aan Officieren en kader. Ned.-Ind. bestaande formatie. Gewijzigde formatie. T3 J- België. 33 :hï 3i' 12 3 Europ. Amb. Inl. '3 Q 93 O O oS 93 fcc c W 1 Officier op 1 man kader (onderoffic. korporaal 1 meerdere op 37 a 38 8 a 9 6a 7 35 5 a 6 4k5 33 5 4 a 5 42 a 43 6 50 11 a 12 9 50 8 a 9 7 56 11 a 12 9 a 10 62 a 63 8 a 9 7 a 8 42 j 11 a 12 mindCTCn- 8 a 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 380