374 lang veroordeeld stelsel terugkeert. (1) Aanschrijvingen, waarbij men de afdeelingscommandanten het recht toekent om goed oppassende, alleszins geschikte en practische soldaten of korporaals, die niet in staat zijn het vereischte examen af te leggen dus feitelijk ongeschikt voor bevordering) op voordracht van den korpscommandant tot korpo raal of sergeant te bevorderen, kunnen wij niet anders dan verderfelijk voor het leger achten. Het zal beter en zeker goedkooper zijn die soldaten en korporaals den dienst van korporaal en sergeant te laten waarnemen in plaats van ze aan te stellen. Men zal dan ten minste in de koloniale verslagen met zelfs voor leeken duidelijk sprekende cijfers, altijd wanneer er niet op de gewone wijze mee gegoocheld wordt, het gebrek aan kader kunnen aantoonen, en dit is, geloof ik, de eenige weg om verbetering in den bestaanden gebrekkigen toestand te brengen. Men moet de rotte plekken aantoonen in plaats van ze te bedekkenhet is immers de schuld van het leger niet, dat er zooveel zijn? Hu blijft nog over te bespreken, hoe wij de nieuw in het leger opgenomen elementen tot voor den velddienst bruikbare militairen zouden wenschen te vormen. Laat ons hiertoe eerst eens zien, welk kader hiervoor nog beschikbaar zou zijn en hoeveel Europeanen, Amboineezen en Inlanders als recruut noodig zouden zijn om de voor gestelde cijfers aan geoefendeu voltallig te kunnen houden, wanneer het jaarlijksch gemiddeld verlies aan Europeanen 14°/0, aan Amboi neezen 10°/o en aan Inlanders 11.6°/0 bedraagt (Indisch Militair Tijdschrift 1882, deel I, bladz. 172—177). (i) Koloniale verslagen van 1871, 1872 en 1878.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 387