381 lijke onverschilligheid, menig wanbegrip verbazend toeneemt en voort woekert" stel ik eene reeks van ernstige pogingen in de laatste jaren door rechtsgeleerden en militairen, voor beter recht gedaan. Wijst Schr. op de bladeren, ik vertrouw op het zaad. De Juristen Vereeniging heeft den 27en Aug. 1881 (e. v.) te Arn hem, de Milit. rechtspleging breedvoerig besproken, na praeadviezen van Mr. Pols en den kolonel (oud-minister) den Beer Poortugaelde Ver. t. Beoef. v. Krijgswetenschap bracht het onderwerp binnen betrekke lijk kort tijdsverloop twee maal ten katheder; de Meesters in de Rechten Pols, Van der Hoeven, J. H. Beaujon traden krachtig op naast den len luitenant der Infanterie Gt. J. W. Koolemans Beij- nen en den voornoemden oud-minister van oorlogde studieplannen van de Kon. Mil. Academie en de Hoofd-Cursussen ondergingen belangrijke verbeteringende beginselen van den Anti-dienst- vervangingsbond, die mede verbetering der Mil. rechtspl. beoogt, winnen veldin Indië werkten Mr. Van der Hout en de lste luitenant Prins samen; Nederlandsche en Indische tijdschriften brachten meermalen milit. rechtsquaestiën te berdeenz. enz. De ondervinding der Auditeurs militair schijnt niet in het voordeel te spreken der rechtsopvatting van de oudere leerlingen der oude school, maar er schiet gelukkig eene zonnestraal door het donkere zwerk, de toekomst geeft hoop op beter. Ons, die de toekomst is, rest vertrouwen op welwillende voorlichting, degelijke werken en hoop op betere wetgeving. Doch laat ik niet afdwalen van Metis en Art. 8 R. L. Grondslag, brandpunt, en conclusie van „Da capo" vindt men in de woorden: „het voorloopig onderzoek moet die waarborgen opleveren, dat het in alle opzichten, wat het bewijs van het misdrijf betreft pertinent en concludent (1) de onomstootelijke gegevens oplevert, 1° dat er een misdrijf gepleegd is, 2° dat beklaagde de dader is van het delict." Deze eisch lijkt mij te imperatief gesteld. Natuurlijk a l'impossible nul n'est tenu. Maar Metis schaart zich stellig niet bij hen, die, het onmogelijke eischend om het mogelijke te verkrijgen, eene theorie dienen, die moreel en physiek onder- (1) Ik cursiveer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 394