385 het voorloopig onderzoek", als bewijs, hoe moeilijk het kan zijn tot conclusie voor te lichten. 'tlnd. Staatsbl. 1876 17°. 25 bevat eene bepaling, die in uitvoering en gevolg zeer doet denken aan ons art. 8. R. L., t. wwanneer een resident niet Mr., zou Mati Panari juichen genoegzame termen vindt om een verdachte naar eene rechtbank te verwijzen, zal hij tevens gelasten, dat deze „wanneer hij reeds aangehouden is, in voorloopige hechtenis blijve, of anders daarin zal worden gesteld, „tenzij het feit eene overtreding daarstelle, welke tot de kennisne- „ming van den landraad behoort". Men ziet, tout conrme chez nous laten wij ons niet wijs maken, dat wij hulpelooze slachtoffers zijn eener verouderde wetsiustelling. Wie het goede wil, zal het goede vinden, ook waar de letter der wet versleten raakt. M. i. stelt de geachte schrijver te veel vertrouwen in zijne om schreven lezing van Art. 8. het verschil ligt minder in de opvatting dan in de uitvoering. Hij vergeet dat niet hij, maar ik onderzoek houd. De aanleiding tot herhaalde botsing der gevoelens in een zelfde zaak, zoek ik in het verschillend standpunt waarvan commissa rissen, adviseur en rechters uitgaan. „Si un individu est accuse, „en Prance, d'avoir volé une montre, le juge d'instruction lui „dit invariablement„„Ce que vous avez de mieux a faire, c'est „d'avouer. Vous êtes accuse d'avoir volé une montre, prouvez que cela n'est pas."" „En Angleterre on dit a l'inculpé: „„Vous êtes accuse d'avoir „volé une montre; taisez-vous, nous aurons a le prouver." De vergelijking is van Max-O'Rell, ik beoordeel hare juistheid niet, doch neem haar hier over, daar juist dit Fr. idee de informatiën, het Eng. het advies en de beslissing beheerscht. Nam ieder zulks in overweging, in menig advies zou het karakter van welwillende voorlichting of terechtwijzing, de plaats innemen van een verkeerd begrepen autoriteitsgevoel, dat kwaad bloed zet, aan het recht en de wellevendheid vreemd is en de preventieve opsluiting rekt. De nabetrachting in „Da capo", over preventieve gevangenis is de resultante van alle gebezigde krachten. Zoowel te lage als te hooge eischen aan het voorloopig onderzoek gesteld, moeten noodwendig

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 398