28 infanterie te velde, per man, wordt medegevoerd bedraagtin Frank rijk 174; iii Duitschlund 171; in Oostenrijk 145; in Rusland 216 en in België 151 of 161. In Nederland is dit aantal op 210 per man bepaald. Geen dezer Staten stoort zich dus aan de jongste regelen der Westersche tactiek van C. Sr. In Indië is de oorlogsvoorraad per man gesteld op 300 patronen, die ook altijd op expeditie worden medegenomen. Van dezen voorraad draagt de man te Atjeh altijd 50 patronen bij zich; veelal worden hem 70 patronen op excursie medegegeven en bovendien een voorraad van 40 patronen per man. De man heeft dus te Atjeh ongeveer J- gedeelte van den ruimen oorlogsvoorraad in zijn onmiddelijk bereik, en wij gelooven dat dit ruim voldoende is, daar tot dusver geen feit bekend is, dat bjj ecne colonne, op die wijze van munitie voorzien, gebrek aan patronen is ontstaan. Het is evenwel duidelijk dat bij excursiën van eenigen duur, ge durende welke geen gemeenschap met den grooten trein kan worden onderhouden, zoo niet de geheele voorraad, dan toch zeker een groot gedeelte daarvan wordt medegevoerd, zoodat de voorraad van den man steeds tot het aantal van 90 patronen kan worden aangevuld. 79. Ook is C. Sr. van meening, dat in het Voorschrift op den Velddienst eene gedetailleerde beschrijving van beschuttingsdaken had moeten voorkomen, waardoor de te velde zijnde militair een leiddraad zou bezitten voor alles wat hem bij den velddienst zoo al te pas komt. Theoretisch acht hij het echter zeer juist, om in dat Voorschrift geene zaken op te nemen, welke in een pionier-handboek te huis behooren. O. i. moet bij het samenstellen van een Voorschrift op den Veld dienst van een vast beginsel worden uitgegaan, zooals dat in de inleiding is aangegeven. Daarvan eenmaal afwijkende is niet te be palen waar men moet ophouden. Beide critici leveren daarvan 't bewijs. Zij toch wenschen een Voorschrift op den Velddienst, tevens handleiding voor de tactiek en verkorte handleiding voor de pionier wetenschap. En moet daarin voorkomen alles wat den te velde zijnde

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 39