29 militair zoo al te pas komt, clan zou het Voorschrift eene belangrijke uitbreiding verkrijgen, terwijl nu reeds geklaagd wordt over „onheb belijkheid" en „karakterloosheid," eigenschappen, welke het werk eerst zullen aankleven, wanneer daarin bepalingen en regelen betref fende den velddienst, de tactiek, het garnizoensreglement, den in- wendigen dienst, de pionierwetenschap, enz. worden dooreenge- mengd. De heer C.S1'. zegt omtrent deze verder, dat hij door de verklaring van „militaire bruggen" niet veel wijzer is geworden, daar klapper- stammen, ja zelfs dikke bamboe dikwerf voor militaire doeleinden als brug geschikt zijn. Eenige klapperstammen of dikke bamboezen naast elkander over een water, sloot of gracht gelegd en voorzien van een bovendek vormen een brug, welke zeer zeker geschikt kan zijn voor militaire doeleinden. Een klapperstam of eenige bamboezen naast elkander gelegd als overgangsmiddel, dat te smal is om met den naam van „brug" te worden bestempeld wordt gewoonlijk vlonder genoemd. Zulk een vlonder kan eveneeens, doch in beperkten zin, geschikt zijn voor militaire doeleinden. In zoover heeft C.Sr. gelijk; doch dit is niet het geval wanneer hij eene toelichting op militaire bruggenzooals gevraagd was, toe past op vlonders. §108. De 100, 106, 111 en 112 worden niet nader behan deld, niettegenstaande C.S1'. zich slechts zeer voorwaardelijk kan ver eenigen met de verdediging van die Daarentegen heeft §108 handelende over het uiteengaan van den troep op de alarmplaats zijne bijzondere aandacht getrokken, omdat het hem met de meest opgewonden verbeeldingskracht niet mogelijk was zich een dergelijken toestand in de werkelijkheid voor te stellen. Wij zullen trachten het hem duidelijk te maken. Afgaande op liet snedige gezegde „waarschijnlijk met het in- kwartiteringsbiljet op de schako gestoken" heeft C.S1'. zich een verkeerd denkbeeld gevormd omtrent het „uiteengaan van den troep". In 101 wordt gezegd dat tactische onderdeelen van ten minste 1 sectie infanterie, 1 peloton cavalerie of 1 sectie artillerie in één

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 40