897 worden en wordt door hem den Gouverneur-Generaal aangeboden, die van den inhoud evenmin keunis mag nemen en het den Koning rechtstreeks toezendt. De memorie wordt in het kabinet des Ko- nings in beoordeeling genomen en getoetst aan de gebruikelijke aan bevelingslijst, die bij eene generaals-vacature, nopens alle kolonels die voor den generaalsrang in aanmerking komen, moet worden over gelegd. De Koning beslist dan, nadat de zaak naar eisch is onder zocht. Yan 's Konings beslissing is geen hooger beroep, dit volgt uit den aard der zaak. Maar alvorens die beslissing gevallen is, heeft de betrokkene de zekerheid, dat op zijne verdediging gelet is. Hierbij moet worden voorgeschreven dat de Legercommandant de kolo nels ieder jaar letterlijk bekend maakt met hunne beoordeeling, voor zoo verre die niet ten volle bevredigend is, terwijl hij verder van die beoordeeling en mededeeling een voor den Koning bestemd duplicaat, den Gouverneur-Generaal ter doorzending aanbiedt. Jaarlijks worden de conduite staten van al de kolonels den Koning aangeboden. Hij die niet voor den generaalsrang in aanmerking kan worden gebracht, ontvangt daarvan al dadelijk bij geheime nota kennisgave met mede deeling van de tegen hem gerezen bezwaren, waarop hij zijne memo rie van reclame en verdediging baseeren kan. De benoeming tot kolonel blij ve tot de onbeperkte bevoegdheid van den Gouverneur-Generaal, op voordracht van den Legercomman dant, behooren. Het ontslag dezer hooge hoofd-officieren (eigen verzoek uitgezonderd) wordt mede door den Gouverneur-Generaal verleend, maar ouder gehoudenis dat van dit ontslag onverwijld, onder overlegging van de daartoe geleid hebbende voorstellen, aan den Koning wordt gerapporteerd, door tusschenkomst van den Minis ter. De Koninklijke sanctie op 's Gouverneur-Generaals handeling ten deze is dan de eindbeslissing. Het moge niet verheffend zijn, wanneer dergelijke maatregelen moeten worden genomen, om wille keur te voorkomen en 't is ook voor den Gouverneur-Generaal en Legercommandant verre van vleiend, dat hun gezag in dezen zooda nig wordt ingekrompen, maar nu ieder gezien heeft, waartoe een Gouverneur-Generaal, geholpen door den Legercommandant, in staat kan zijn, nu noch Minister, noch Volksvertegenwoordiging er naar getaald hebben om die onverantwoordelijke handelingen in 1878 en

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 410