405 het initiatief van den Legercommandant uitging, maar: ce n'est pas jurer gros. Dat ontbrak er ook nog maar aan, dat de Hoofd-Intendant het initia tief nam. Maar dat daargelaten, wij kunnen den Legercommandant, qualitate qua, volstrekt niet altijd aanmerken als dengeen, die om trent de kleeding, waarbij hoofdzakelijk het practisch gebruik en nut en de ervaring, zoo in 't garnizoen als te velde opgedaan, beslissen, de beste begrippen heeft. We hebben te veel bewijzen van het be treurenswaardige zelf handelen van onpractische Legercommandanten, om niet tegen dat initiatief op te komen, of althans het onder een zeer sterk voorbehoud te huldigen. Referte aan de groo'te mannen die het tegenwoordige krijgerspakje als vrucht hunner kennis van soldatenkleeding, gedurende meer dan 25 jaren hebben helpen scheppen en handhavenreferte ook aan den illustren man, die de Indische politie (kwartier) muts, alias brandemmer met een lederen klep, voor het doelmatigste hoofdtooisel versleet en door die uitspraak in 1875 of 1876, de dadelijke invoering van wat beters, waartoe de Gouverneur-Generaal genegen was, voor jaren tegenhieldreferte nog aan de kleedinghelden die het ondoelmatige circassienne niet wilden loslaten, het ondoelmatige schoeisel niet quand même wilden verwerpen, enz. Maar, waar ook het initiatief genomen werd, het is niet tegengesproken dat de eerste modellen, de keus en kleur der stoffage enz. uit het bureau der Hoofd-Intendance herkomstig waren. Dat het nog zoo gaat, hebben we niet beweerd maar, 't zou ons toch verwonderen zoo hierin veel verandering was gekomen. De beproeving bij den troep geldt steeds een model, dat reeds in zekeren zin bestaat en waaromtrent praeopinie, zegge predilectie heerscht. De beproever is dan al niet meer zoo vrij om wat beters aan te bevelenhij is in hoofdzaak gebonden aan 't gene hem ter beproeving gegeven is. Zijne bemerkingen of voorstellen worden door den ontwerper gewoonlijk krachtig bestreden en zijne rapporten gaan met het klassieke renvooi om te dienen van consideratiën en advies naar dezen terug. Hij mag wel zelf wat beters voorstellen, maar't is toch eigenlijk. wel wat.... brutaal.... wat.... pedant. Wij zouden vele voor beelden kunnen noemen, maar willen liever zwijgen en alleen even

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 418