30 of een paar groote gebouwen, in eikaars nabijheid gelegen, onder dak worden gebracht. Deze gebouwen worden door de kwartiermakers aan de verschillen de troepen toegewezen (§106) en dus niet aan ieder man afzonderlijk. Hieruit volgt derhalve dat niet de troepen geheel uiteengaan of „inrukkenmaar wel dat de tactische onderdeelen, die onder één dak worden gebracht zich in hun geheel verwijderen. De 2e alinea van 108 geeft daarvoor eene nadere aanduiding door de bepaling, dat in zeer uitgebreide kantonnementen sommige troepengedeelten rechtstreeks naar hunne kwartieren kunnen marcheeren, terwijl ook de aandachtige lezer, na kennis te hebben genomen van 114, tot de wetenschap moet komen, dat „uiteengaan" en „inrukken" van den troep eene verschillende beteekenis heeft. Indien de heer C.S1'. zich nu verder voorstelt, dat een kanton- nement zooals het in het Yoorloopig Voorschrift is omschreven niets anders is dan een „bivak in een kampong" van „Van Rees", dan mogen wij verwachten, dat hij zich een toestand, als is omschreven, in de werkelijkheid voor den geest kan brengen. Zoo nietdan gelooven wijdat de schuld gezocht moet worden in zijne opgewonden ver beeldingskrachtwelke zijn begripsvermogen verduistert. 115. Tot dit laatste vermoeden worden wij ook gebracht door de bespreking van 115 waarin, volgens den heer C.S'. maatre gelen zouden zijn aangegeven voor het geval „de troep verspreid „ingekwartierd wordt bij niet te vertrouwen inlanders". Het Voorschrift op zich zelf, en veel minder nog, wanneer daar bij rekening gehouden wordt met hetgeen voorafgaatgeeft aanleiding- tot de hierboven aangehaalde uitlegging. Dat Voorschrift zegt: „In kantonnementen, die door hunne ligging „bijzonder zijn blootgesteld, als ook wanneer bij het betrekken van „een kantonnement de ingezetenen van eene plaats of kampong niet „kunnen worden verwijderd, en zij niet te vertrouwen zijn, moeten „bijzondere voorzorgsmaatregelen worden genomen. Daarin is dus geen sprake van verspreide inkwartieringen dat denkbeeld vervalt geheel na lezing van 101 waarin vermeld is, dat het niet mogelijk is de troepen, wanneer zij moeten worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 41