411 soortgelijks nopens den intendance-dienstnu eenige jaren geleden. Een officier brengt zijne nonactiviteit, bij terugkeer uit Nederland op eene door hem zeiven gekozen plaats door. Dit was reglementair. De commissie voor het Adm.-Reglement was in vollen gang. In de eerste helft eener maand wordt deze officier in activiteit hersteld en geplaatst ergens in de 2° Mil. Afdeeling. Hij vraagt den militairen commandant der plaats waar hij gedomiciliëerd is, welke huishuur-in demniteit hem zal worden uitbetaald over de maand waarin hij actiei werd; dat is, zal hij die indemniteit genieten van zijn tegenwoordig domicilium of van Batavia, waar hij van verlof uit Europa was aan gekomen. Het antwoord van den gewestelijken onder-intendant is de betrokken officier geniet geen huishuur-indemmiteit. De officier beroept zich op de toenmaals bestaande bepalingenen spreekt in persoon met den Hoofd-Intendantmet den Legercommandant zelfs, over zijne vermeende rechten, maar zonder resultaat. Men weet hem niet grondig te weerleggen en verwijst hem eindelijk (sic) naar den president der commissie. Deze zegt in zijne onfeilbaarheid „Neendezen officier komt, in verband met de bepalingen en met de toelichting der betrekkelijke tarieven, de huishuur-indemmiteit niet toe; in de maand van actief worden niet, omdat hij gelijktij dig geplaatst is te en in de maand van aankomst aldaar niet, omdat hem, bij aankomst in zijn garnizoen, een huis wordt aange wezen." Ondanks alle bepalingen, die luiden, dat geen officier, die langer dan twee of drie etmalen zonder woning isde indemmiteit der huishuur kan worden ontzegd, ontvangt onze arme officier niets ook zelfs niet de verblijfkosten voor de dagen, welke hij na zijne actief wording, volgens de uitlegging van den president, te Batavia heet doortrekkend te zijn. ïoen later evenwel door den verongelijkte werd aangetoond, dat de toelichting van het geraadpleegde tarief toch verre van juist was en men dus hier van de opinie van den president had afgehangen, werd wel het tarief gewijzigd, maar den officier werd geen indemmi teit betaald. Het N. Ind. gouvernement is dientengevolge tot heden toe de schuldenaar voor twee maanden huishuur-indemmiteit aan den heer N. NZoo was de toestand nog niet lang geleden. Is hij thans beter? we hopen het!!

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 424