419 samengeperste lucht gebracht in den rechter, hollen tap en van daar verder door de aan de rechterzijde van het kanon zichtbare geleibuis. Uit deze komt de gecomprimeerde lucht door eene achter de ziel in den draagbalk aanwezige klep in het kanon. „Het pijlvormige projectiel is een hoofddeel van het stelsel. Het bestaat uit twee onderdeelen; het achterste gedeelte wordt gevormd door een langen houten kegel, wiens middellijn aan het grondvlak overeenkomt met het kaliber van den vuurmond, terwijl hij naarvoren zooveel dunner wordt, dat zijne afge stompte punt als sluitprop past in het voorste gedeelte; het voorste gedeelte bestaat uit een dunne messingen buis, die de dyna- miet-springlading bevat. Het vooreind der buis is met eene prop, uit zachte stof vervaardigd, gesloten, waarin de naald is aangebracht. Het geheel is met een conischen metalen dop gesloten. Voorzichtigheidshalve heeft men ook nog tusschen de prop en de springlading eene kleine ruimte vrij gelaten, welke als 't ware als elastiek luchtkussen moet dienen, om een te hevigen schok in de ziel te verzachten en daardoor ontijdig springen te voorkomen. Daar bovendien de naald ver genoeg van de springlading verwijderd wordt gehouden, gelooft men, dat dergelijk gevaar niet meer te vreezen is. Slechts wanneer het uit de ziel voort- geslingerde projectiel in zijne baan tegen een vast lichaam stoot, schiet de zachte massa met de naald in de dynamietlading en volgt de ontste king. „Eene goede eigenschap van het projectiel is de wederstand, dien het in zekere mate biedt aan zijdelingsche afwijkingen, welke door van terzijde inkomenden wind veroorzaakt kunnen worden. Het zwaartepunt van het projectiel ligt nl. vóór het middelpunt, waardoor een zijdelingsche druk, die het lichte achterste gedeelte doet wijken, het zware voorste ge deelte in de tegenovergestelde richting brengt, zoodat de normale baan behouden blijft. „Het afschieten van het kanon, als men dezen term mag bezigen, ge schiedt als volgt Het projectiel wordt in de laadruimte gebracht, waar zich eene af sluiting van bijzondere constructie bevindtdoor een aan het sluitstuk van den vuurmond bevestigden hefboom wordt de klep geopend en de samengeperste lucht ingelaten. De plotselinge schok die tot heden het gebruik van dynamiet belette, wordt vermeden doordat het mechanismus dat de klep opent, op zoodanige wijze automatisch is ingericht, dat de lucht éérst langzaam het traagheidsmoment van het projectiel overwint,

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 432