420 daarna mot vollen druk werkt en ten slotte ophoudt wanneer het pro jectiel de ziel verlaat. „Deze nieuwe geschutsoort zal eene grootc omwenteling in de oorlog voering te land en ter zee kunnen veroorzaken. Vooral bij kustverdedi ging zal zij eene groote rol spelen. Ook aan boord van booten opgesteld zou het dezen veroorloven den vijand op korten afstand te naderen, om dat door het ontbreken van den knal en de vlam, het gevaar van ont dekking der booten gering wordt, zoodat zij hunne gevaarlijke projectielen met groote juistheid van nabij kunnen doen treffen. Eene toepassing voor den veld-en belegeringsoorlog schijnt ook geenszins onmogelijk; proo ven in deze richting leerden dat elke gewenschte graad van trefkans en vuursnelheid kan verkregen worden. „Nog een voordeel van het dynamietkanon is zijne goedkoopte. De kosten van aanmaak zijn hoogst onbeduidend, vergeleken met die der tegenwoordige vuurmonden met gelijk vernielingsvermogen, terwijl het bovendien veel spoediger wordt afgewerkt. Met het reeds beproefde kanon van 5 cM. werd eene schootsverheid bereikt van 2000 M. bij een druk van 190 Kg. op den vierkanten duim (1 duim 2, 5 cM). Bij de in aanmaak zjjnde 10 en 15 cM. kanonnen wil men veel grootere spanningen bezigen en hoopt daardoor eene schoots verheid van 4800 M. te bereiken. Het Schweiz. Zeitschr. schijnt, blijkens het voorgaande, eene vrij gunstige meening te koesteren over de nieuwe vinding. Niet allen zijn echter in dat opzicht van dezelfde gedachte. Zoo schrijft bijv. b. een Engelsch officier, die in de gelegenheid was gesteld de op 23 Juni jl. genomen proeven met het dynamietkanon op fort Hamilton bij te wonen, aan de Army and Navy Gazette, na eene vermelding van de genomen proeven: „Het kanon werd met vlugheid en gemak door drie man bediend. Het is echter overigens zeer onhandelbaar en zoude eene uitmuntende schijf zijn voor den vijand. Voor havenverdediging moge het geschikt zijn, maar het heeft belangrijke wijzigingen noodig voordat het de profetieën van zijne uitvinders zal vervullen en eene omwenteling te weeg brengen in de wijze van oorlogvoeren." Voor zoover de bekende gegevens ons in staat stellen een oordeel uitte spreken, en dit is slechts in zeer beperkte mate het geval, zouden wij ons scharen aan de zijde van den laatstgenoemden schrijver, wiens verwach tingen niet hoog gespannen zijn. De zeer geringe spanning waarmede het projectiel wordt voortgedreven, de groote lengte (1,8 M.) en de lichtheid van het projectiel, moeten onvermijdelijk leiden tot belangrijke afwijkingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 433