426 gebrekkige verkenning door de cavalerie, in den grooten afstand tusschen beide carré's, terwijl vóór alles de onhandelbare formatie de oor zaak van het échec is. Het is eene herhaling van hetgeen bij Waterloo gebeurde, waar de in massa opgestelde divisiën van het korps Erlon, door den stoot van enkele Engelsche bataljons overhoop geworpen werden. Het gevecht tegen onbeschaafde volksstammen, wier gebrekkige bewapening door lichaamskracht en fanatismus vergoed wordt, wordt beter geleverd in zelfstandige compagnies-colonnes welke elkander onder steunen, dan in de carré-formatie in massa. Het Engelsche reglement kent de compagnies-colonnes niet; het zoekt te vergeefs de ouderwetsche linie-tactiek met de moderne eischen in overeenstemming te brengen. v De Koninklijke Militaire Academie te Breda. Het zal velen oud-cadetten zonder twijfel welkom zijn eenige bijzon derheden te vernemen omtrent den tegenwoordigen toestand dezer inrich ting, die thans, op den ouderwetsehen leest geschoeid, weder even als vroeger het hoofdcontingent levert voor de officierskorpsen der Nederland- sche en Indische legers. Wij nemen daartoe uit het verslag der Commissie van Inspectie het volgende over: Personeel. De totale sterkte van het cadettenkorps bedroeg 320, waarvan op den 23sten Mei 6 wegens ziekte en 1 wegens verlof, tot herstel van gezondheid, afwezig waren. Krijgstucht en gedrag. Het is der Commissie zeer aangenaam omtrent het gedrag der cadetten eene hoogst gunstige getuigenis te kunnen afleggen. Hoewel natuurlijkerwijze vooral de cadetten der beide jongste studie jaren, die eerst langzamerhand aan de militaire orde en tucht moeten worden gewend, nog al vaak voor onrustig gedrag in de lessen en andere kleine overtredingen moesten worden gestraft, is het een heuchelijk ver schijnsel, dat de cadetten over het algemeen voor vaderlijke terechtwij zingen zoo vatbaar schijnen te blijven en dat steeds met vertrouwen een beroep op hun eergevoel kan worden gedaan. De Gouverneur heeft van die zoo gelukkige eigenschappen op zeer menschkundige wijze partij weten te trekken, om aan misbruiken en onregelmatigheden, wanneer zij zich voordeden, een einde te maken zonder dat tot ernstige bestraffingen be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 439